Mindegyik jelentős részvényindex 2,5 százalék feletti mínusszal zárt csütörtökön a Wall Streeten, főleg a kereskedés utolsó részében volt pesszimista a hangulat. A befektetők többsége már a péntek délután megjelenő makroadatokat várja, melyek fontosak lehetnek az amerikai gazdaság szempontjából.
A Dow Jones ipari index 8376 ponton fejezte be a csütörtöki napot, ez 2,51 százalékkal maradt el egy nappal korábbi értékétől. A Standard & Poor's 500 index 2,93 százalékot veszített szerdához képest, míg a technológiai szektort reprezentáló Nasdaq 3,14 százalékot bukott a nap végére.
A befektetők attól tartanak, hogy a pénteki nyitás előtt megjelenő novemberi munkanélküliségi adatok újabb kiábrándító számokat fognak közölni. Az év első tíz hónapjában már 1,2 millió munkahely szűnt meg az Egyesült Államokban, ennek köszönhetően 14 éves csúcson, 6,5 százalékon állt a munkanélküliség októberben. Most 6,8 százalékos adatra számítanak az elemzők, de az utóbbi napok újabb gyenge adatait látva nem kizárt, hogy a 7 százalékot is eléri a munkanélküliség.
Az elemzők egy része úgy véli, hogy novemberben újabb 400 ezer ember veszíthette el állását. Egy ennél alacsonyabb adat hatására pénteken ismét beindulhatnak a vevők a piacon, míg egy ennél magasabb szám további eladási hullámot indíthat. A tőzsdék általában hevesen reagálnak a munkanélküliségi adatra, ugyanis az az amerikai gazdaság állapotáról is képet ad. A tengerentúlon ugyanis a gazdasági aktivitás mintegy kétharmadát a belső fogyasztás adja, ez pedig jelentősen összefügg a foglalkoztatással.
A három nagy detroiti autógyártó - a General Motors, a Ford és a Chrysler - csütörtökön folytatta a kongresszusi képviselők meggyőzését Washingtonban, de konkrét eredményre még mindig nem jutottak. A három autógyár összesen 34 milliárd dolláros mentőövet kér a Kongresszustól, hogy januárig talpon tudjanak maradni.
Csütörtökön a General Motors részvényei újabb 16 százalékkal gyengültek a nap végére, a Ford 6,7 százalékkal esett vissza, míg a Chrysler-papírokkal nem kereskedtek nyilvánosan.
Több nagy amerikai cég is jelentős elbocsátásokat jelentett be a kereskedés alatt: az AT&T 12 000 embertől válik meg, míg a DuPont 2500 dolgozóját küldi el. A telefontársaság részvényei a bejelentés után 3,1 százalékkal lettek olcsóbbak, míg a DuPont kismértékben emelkedni tudott.
Az olaj ára 43,67 dollárig esett a New York-i árutőzsdén, mivel a gazdaság állapotáról érkező hírek erősítik azokat a vélekedéseket, hogy a jövőben tovább csökkenhet a nyersanyag iránti kereslet.