Szerdán elsősorban a pénzügyi szektornak volt köszönhető a Wall Street zuhanása, tegnap viszont már elkezdték venni a pénzügyi cégeket is a befektetők. Úgy tűnik, hogy a Lehman Brothers továbbra is gondban van, a szerdán bejelentett válságterv sem mozgatta meg a befektetők fantáziáját. A tegnapi erősödésben közre játszott az is, hogy az olaj ára 100 dollár környékére esett vissza, így például az autógyártók ledolgozták nyitás utáni veszteségüket.
A Dow Jones ipari index végül 11 433 ponton zárta a napot, ez 1,46 százalékkal volt magasabb a szerdai értéknél. A többi vezető index is jelentősen erősödni tudott: a Standard & Poor's 1,38 százalékot javított, a Nasdaq pedig 1,32 százalékkal zárt magasabban, mint egy nappal korábban.
A pénzügyi cégek a nap első felében folytatták előző napi bukásukat, majd a kereskedés második felében néhány erősebb vállalat piacán már megjelentek a befektetők. A Lehman Brothers újabb 42 százalékkal gyengült tegnap, a záráskor már mindössze 4,22 dollárt értek a cég részvényei. Úgy tűnik, hogy a negyedik legnagyobb amerikai bank válságterve nem győzte meg a befektetőket, ráadásul a Citigroup és a Goldman Sachs le is minősítette a részvényeket.
"Ezek a lépések, amiket most megtettek, túl kicsik és túl későn jöttek" - nyilatkozta a Lehman válságtervére reagálva Arthur Hogan, a Jeffries & Co. elemzője. "Most látunk egy céget, mely a múlt héten még 10 milliárd dollárt ért, a mostani értéke viszont mindössze 3 milliárd" - tette hozzá.
A Lehman Brothers persze nem adja fel, tovább keresi a lehetséges befektetőt, aki hajlandó lenne tőkét emelni a cégben, hogy legyen miből fedezni a hitelválság miatti veszteségeket.
A befektetők azonban tegnap arra is rájöttek, hogy a Lehman nehéz helyzete nem feltétlenül jelenti minden pénzügyi cég esetleges bukását. Ennek köszönhetően néhány bankot már elkezdtek venni a befektetők tegnap. A JP Morgan például 5,7 százalékkal erősödött a nap végére, a Wells Fargo 6,8 százalékot javított, míg a Washington Mutual 22 százalékkal lódult meg, miután a cég csökkentette második negyedéves veszteségére vonatkozó adatait.
Az olaj ára 1,71 dolláros esés után 100,87 dolláron zárta a kereskedést, mivel a dollár erősödése miatt a befektetők ismét a nyersanyag felé fordultak.
Tegnap délután a vártnál gyengébb makroadatok jelentek meg, elsősorban a heti friss munkanélküliek száma érintette érzékenyen a piacot. A vártnál lassabb ütemben csökken ugyanis a friss munkanélküliek száma, a tartósan állás nélkül lévők pedig már több mint 3,5 millióan voltak a múlt héten. A kereskedelmi mérleg hiánya is magasabb lett a vártnál, de ez még jórészt az olajár júliusi szárnyalásának volt köszönhető. Az importárak viszont kedvezőbben alakultak, a vártnál nagyobb mértékben csökkentek a múlt hónapban.
A vezető ázsiai indexek jórészt pluszban tudtak zárni ma reggel. A japán Nikkei 225 index 0,93 százalékkal erősödött, a hongkongi Hang Seng 0,36 százalékkal kúszott feljebb, míg a Shanghai Composite 0,54 százalékot javított.