3p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

A szerdai komoly esés után tegnap korrigáltak a vezető amerikai részvényindexek. A Dow 1,46 százalékos pluszban zárt.

Szerdán elsősorban a pénzügyi szektornak volt köszönhető a Wall Street zuhanása, tegnap viszont már elkezdték venni a pénzügyi cégeket is a befektetők. Úgy tűnik, hogy a Lehman Brothers továbbra is gondban van, a szerdán bejelentett válságterv sem mozgatta meg a befektetők fantáziáját. A tegnapi erősödésben közre játszott az is, hogy az olaj ára 100 dollár környékére esett vissza, így például az autógyártók ledolgozták nyitás utáni veszteségüket.

A Dow Jones ipari index végül 11 433 ponton zárta a napot, ez 1,46 százalékkal volt magasabb a szerdai értéknél. A többi vezető index is jelentősen erősödni tudott: a Standard & Poor's 1,38 százalékot javított, a Nasdaq pedig 1,32 százalékkal zárt magasabban, mint egy nappal korábban.

A pénzügyi cégek a nap első felében folytatták előző napi bukásukat, majd a kereskedés második felében néhány erősebb vállalat piacán már megjelentek a befektetők. A Lehman Brothers újabb 42 százalékkal gyengült tegnap, a záráskor már mindössze 4,22 dollárt értek a cég részvényei. Úgy tűnik, hogy a negyedik legnagyobb amerikai bank válságterve nem győzte meg a befektetőket, ráadásul a Citigroup és a Goldman Sachs le is minősítette a részvényeket.

"Ezek a lépések, amiket most megtettek, túl kicsik és túl későn jöttek" - nyilatkozta a Lehman válságtervére reagálva Arthur Hogan, a Jeffries & Co. elemzője. "Most látunk egy céget, mely a múlt héten még 10 milliárd dollárt ért, a mostani értéke viszont mindössze 3 milliárd" - tette hozzá.

A Lehman Brothers persze nem adja fel, tovább keresi a lehetséges befektetőt, aki hajlandó lenne tőkét emelni a cégben, hogy legyen miből fedezni a hitelválság miatti veszteségeket.

A befektetők azonban tegnap arra is rájöttek, hogy a Lehman nehéz helyzete nem feltétlenül jelenti minden pénzügyi cég esetleges bukását. Ennek köszönhetően néhány bankot már elkezdtek venni a befektetők tegnap. A JP Morgan például 5,7 százalékkal erősödött a nap végére, a Wells Fargo 6,8 százalékot javított, míg a Washington Mutual 22 százalékkal lódult meg, miután a cég csökkentette második negyedéves veszteségére vonatkozó adatait.

Az olaj ára 1,71 dolláros esés után 100,87 dolláron zárta a kereskedést, mivel a dollár erősödése miatt a befektetők ismét a nyersanyag felé fordultak.

Tegnap délután a vártnál gyengébb makroadatok jelentek meg, elsősorban a heti friss munkanélküliek száma érintette érzékenyen a piacot. A vártnál lassabb ütemben csökken ugyanis a friss munkanélküliek száma, a tartósan állás nélkül lévők pedig már több mint 3,5 millióan voltak a múlt héten. A kereskedelmi mérleg hiánya is magasabb lett a vártnál, de ez még jórészt az olajár júliusi szárnyalásának volt köszönhető. Az importárak viszont kedvezőbben alakultak, a vártnál nagyobb mértékben csökkentek a múlt hónapban.

A vezető ázsiai indexek jórészt pluszban tudtak zárni ma reggel. A japán Nikkei 225 index 0,93 százalékkal erősödött, a hongkongi Hang Seng 0,36 százalékkal kúszott feljebb, míg a Shanghai Composite 0,54 százalékot javított.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!