3p

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

A hétfői rekordzuhanás után kedden jelentősen visszapattantak a vezető amerikai részvényindexek, a nap nagy részében az autógyártók megmentése volt a középpontban, egyelőre a cégek sem értenek egyet abban, szükségük van-e állami pénzre. A Dow 270 ponttal erősödött a nap végére, minden vezető index több mint 3 százalékot javított.

Hétfőn meredken zuhantak a Wall Street vezető indexei, majd kedden kicsit korrigáltak a mutatók. Az autógyártók megmentéséről továbbra sincs egyetértés Amerikában, jórészt ez volt a nap középpontjában. Jelentős makroadatok nem jelentek meg, a befektetők többsége már a hét második felében érkező munkanélküliségi adatokra vár.

A Dow Jones ipari index 3,31 százalékos erősödés után 8419 ponton zárta a napot, de a többi vezető mutató is javítani tudott. A Standard & Poor's 3,99 százalékot tudott javítani, míg a technológiai szektort reprezentáló Nasdaq index 3,7 százalékkal kúszott feljebb. A hét első napján a hétvégi gyenge kiskereskedelmi adatok miatt zuhantak jórészt a mutatók, majd kedden a természetes korrekció szemtanúi lehettünk.

A keddi nap nagy részében az autógyártók állami megmentése volt a középpontban a piacon, a cégek egyelőre arról sem tudnak megegyezni, hogy egyáltalán szükségük van-e az állami pénzre. Alan Mulally, a Ford vezérigazgatója például egy interjúban kijelentette, hogy nincs szükségük az állami mentőcsomagra ahhoz, hogy az idei évet biztonságban befejezzék, a General Motors viszont 12 milliárd dolláros segélyt kért a kormánytól.

A hírek szerint a Kongresszus még a héten dönthet az autógyárak által kért összegről, de először a képviselők meg akarják vizsgálni azokat a terveket, melyeket a vállalatok kidolgoztak azért, hogy talpra álljanak. Közben a három nagy detroiti autógyár - a General Motors, a Ford és a Chrysler - 34 milliárd dollárra emelte azt az összeget, amit az államtól kérnek. Korábban még 25 milliárd dolláros mentőcsomagról volt szó.

A cégek részvényei erősödtek kedden az állami mentőcsomag hírére: a Ford 5,9 százalékkal lett drágább a nap végére, a General Motors ára pedig 5,7 százalékkal emelkedett.


A pozitív hangulatot erősítette, hogy a General Electric bejelentette: idén is fizet osztalékot a részvényeseknek. A vállalat szerint a negyedik negyedévben teljesülhetnek a korábban várt eredmények, bíznak abban, hogy az amerikai vállalatok a recesszió közepette is jól fognak teljesíteni. A GE-papírok kedden 14 százalékkal ugrottak meg a bejelentés után.

A Fed kedden jelentette be, hogy áprilisig kiterjeszti hitelprogramját, melynek keretében a bankok pénzhez juthatnak, ez a hír is javította a hangulatot, a válság által leginkább sújtott pénzügyi cégek talpra állását segítette. A bejelentés után a pénzügyi papírok is felfelé indultak, a Bank of America 11,8 százalékkal erősödött, míg a JP Morgan 9,3 százalékot javított.

A volatilitás ugyanakkor továbbra is magas volt a piacon, a kereskedés utolsó perceiben pattantak fel a mutatók, miután korábban visszaestek hétfői értékük környékére. Az elemzők szerint továbbra sem lehet pontosan megmondani, hol lesz a piac alja, ahonnan már nem esnek tovább az árfolyamok.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!