3p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Visszaestek tegnap aq vezető amerikai részvényindexek miután ismét a pénzügyi szektor került a középpontba. A Dow Jones index több mint 130 pontot bukott.

Az elmúlt hetekben nem érkeztek újabb negatív hírek a pénzügyi szektorból, tegnap azonban ismét a bankok kerültek a középpontba. A Standard & Poor's elemzői több pénzintézet kilátásait is lerontották. A brit Bradford & Bingley jelzálogintézet finanszírozási problémái is hozzájárultak a pénzügyi szektor gyenge teljesítményéhez. A tegnap közölt makroadatok a vártnak nagyjából megfeleltek: az építőipari kiadások ismét csökkentek áprilisban, míg az ISM index a vártnál kicsaivel kedvezőbben alakult májusban.

A Dow Jones ipari index végül 12 503 ponton zárt, ami 1,06 százalékkal alacsonyabb a pénteki értékénél, de a többi jelentős mutató sem úszta meg komoly esés nélkül. A Standard & Poor's index 1,05 százalékkal gyengült, míg a technológiai szektort reprezentáló Nasdaq 1,23 százalékkal zárt alacsonyabban, mint a múlt hét végén.

Az olajár a múlt heti visszaesés után tegnap kismértékben emelkedett, a kereskedés végén 127,76 dollárba került egy hordó nyersanyag.

Már a nap első felében számítani lehetett rá, hogy a tengerentúlon is a pénzügyi szektor kerülhet a középpontba. A legnagyobb szakosodott brit jelzáloghitelező, a Bradford & Bingley tegnap jelentette be, hogy eladják a cég 23 százalékát egy amerikai befektetőtársaságnak, mivel pénzügyi gondokkal küzd a cég. Arról már korábban szó volt, hogy a részvényesektől 300 millió fontos tőkebevonást eszközöl a cég, most azonban újabb 179 millió fontos tőkéhez jutottak a tulajdonrész eladásával.

Az építőipari kiadások visszaesése elsősorban a tovább csökkenő lakásépítési kedvnek köszönhető, míg az ISM feldolgozóipari index azt mutatta, hogy a szektorban gyorsabban nőttek a nyersanyagárak májusban, mint áprilisban. Mindez azért fontos, mert a feldolgozóipari cégek így jóval drágábban vehetnek nyersanyagot a termeléshez, ráadásul az adat azt is jelzi, hogy az áremelkedés még nem érte el csúcspontját, gyorsuló ütemben nőnek az árak.

A Standard & Poor's tegnapi elemzésében a pénzügyi szektor cégeinek kilátását csökkentette. A szakértők leminősítették a Merrill Lynch, a Morgan Stanley és a Lehman Brothers részvényeit, míg a Bank of America és a JP Morgan esetében negatívra változtatták a kilátásokat. Az elmúlt hónapokban nem érkeztek jelentős negatív hírek a szektorból, most azonban úgy tűnik, hogy ismét felerősödhetnek a jelzálogpiaci válság miatti félelmek.

Az amerikai tőzsdék negatív teljesítményének köszönhetően a vezető ázsiai indexek is kivétel nélkül jelentős mínuszban álltak ma reggel. A japán Nikkei 225 1,6 százalékkal volt tegnapi értéke alatt, a hongkongi Hang Seng 2,19 százalékot bukott a kereskedés második felére, míg a Shanghai Composite 0,73 százalékkal esett vissza.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!