3p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

A keddi gyenge nap után ismét a vevők uralták szerdán a Wall Streetet, minden vezető index emelkedni tudott. A kereskedés végén a nyersanyagrészvényeket kezdték venni a befektetők, mivel az olaj, az arany és más nyersanyagok ára emelkedésnek indult. Az autógyártók megmentésével kapcsolatban egész nap bizonytalanok voltak a befektetők, többször változott a hangulat az éppen aktuális hírek függvényében.

Hullámzó nap után a pozitív oldalon tudtak zárni a vezető amerikai indexek szerdán, miután a nyersanyagok ára emelkedni kezdett a kereskedés végén, ennek hatására a szektor cégeit kezdték vásárolni a befektetők. A detroiti autógyárak megmentésével kapcsolatban a nap elején pozitív hírek érkeztek, majd napközben úgy tűnt, hogy a republikánus képviselők miatt megbukik a 15 milliárd dolláros mentőcsomag, ez a tőzsdét is negatív irányba húzta.

A Dow Jones ipari index végül 8761 ponton zárta a napot, ez 0,81 százalékkal volt magasabb, mint a keddi értéke. A Standard & Poor's 1,19 százalékot javított a nap végére, míg a technológiai szektort reprezentáló Nasdaq 1,17 százalékkal kapaszkodott feljebb.

Az arany ára 34,70 dollárral emelkedett a kereskedés végére az árupiacokon, 807,10 dollárt kellett adni egy uncia nemesfémért. Mindez részben a gyenge dollárnak köszönhető, részben pedig annak, hogy javult a befektetők kockázatvállalási kedve. Az olaj hordónkénti ára 1,45 dollárral emelkedett, 43,52 dollárba került egy hordó nyersolaj.

A nyersanyagárak emelkedésének köszönhetően elsősorban azok a cégek teljesítettek jól, melyek ebben a szektorban érintettek. Az Exxon Mobil olajtársaság részvényei 2,4 százalékkal drágultak, míg a Freeport-McMoRan bányatársaság 16 százalékos rallyt produkált.

A befektetők többsége ugyanakkor továbbra is aggódik a gazdaság állapota miatt, és árgus szemmel figyelik a detroiti autógyárak megmentéséről szóló híreket. Valamelyik nagy autógyártó bedőlése ugyanis nem csak a munkanélküliségre lenne jelentős hatással, hanem újabb problémákat okozna azoknak a pénzügyi cégeknek, melyek hitelt adtak a vállalatoknak.


A legújabb hírek szerint a Kongresszus már megegyezett az autógyáraknak nyújtandó mentőcsomagról, csak a Fehér ház jóváhagyása kell, azonban néhány képviselő szembenállása miatt még nem veszik biztosra, hogy Bush elnök rábólint a tervre.

Gyengén muzsikáltak a pénzügyi cégek szerdán a tőzsdén: az AIG 9,3 százalékot bukott, a Citigroup 2,8 százalékkal lett olcsóbb, míg a JP Morgan 1,3 százalékot veszített. Az American Express árfolyama 7,4 százalékot esett keddhez képest. Az autógyárak közül a General Motors 2,1 százalékkal lett olcsóbb, míg a Ford 0,6 százalékkal drágult.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!