Tegnap folytatta szerdán kezdett szárnyalását a Wall Street, miután az olajár ismét jelentősen csökkent. Ráadásul több nagy cég - a JP Morgan és a Coca-Cola - a vártnál jobb második negyedéves eredményeket közölt. Két nap alatt a Dow Jones ipari index több mint 480 ponttal erősödött.
A Dow csütörtökön 11 446 ponton zárt, ami 1,85 százalékkal magasabb az előző napi záróértéknél. A hét közepén még 11 000 pont alatt volt az index, akkor mindenki azt találgatta, meddig gyengülhet még. A tegnapi teljesítménnyel együtt két nap alatt összesen 4,4 százalékos szárnyalást produkált az index, hasonlóra 2002 októberében volt utoljára példa. A Standard & Poor's tegnap 1,2 százalékkal erősödött, hasonló mértékű javulást mutatott a Nasdaq is.
A befektetők a kedvező hírek hatására kezdenek visszatérni a részvénypiacokra, egyre többen bíznak abban, hogy a jelenlegi szinteken a papírok már vonzó befektetési lehetőségeket kínálnak. Az olaj ára tegnap 5,31 dollárral csökkent, a nap végén 129,29 dollár volt egy hordó nyersanyag. Az elmúlt három nap alatt az olajár több mint 15 dollárral csökkent.
Tovább erősítette az optimista hangulatot, hogy a kereskedés első felében három jelentős cég - a JP Morgan, a Coca-Cola és a United Technologies - is a vártnál kedvezőbb gyorsjelentést tett közzé. Mindezeknek a kedvező híreknek köszönhetően a befektetők egy időre félretették félelmeiket a gazdaság állapotával szemben.
Az olaj mellett tegnap a földgáz ára is jelentősen csökkent, miután az amerikai hatóságok bejelentették, hogy nőttek a készletek a keresletcsökkenés miatt.
Az energiaárak csökkenése szinte minden iparágat kedvezően érint, kivéve az olajcégeket. A kiskereskedelmi fogyasztás várhatóan nőni fog, ha a dolgozóknak több pénzük marad, amit elkölthetnek. Emellett az infláció csökkenése is kedvezően hatna az amerikai gazdaságra, jelenleg a fogyasztói árak többek között a tartósan magas olajárak miatt szárnyalnak.
Az elemzők egyelőre nem mernek egyértelmű véleményt mondani arról, hogy a mostani esés tartós lehet-e az olajárban, vagy csak átmeneti korrekcióról van szó. Az első napokban a többség még az utóbbira szavazott, azóta azonban egyre többen vélik úgy, hogy akár ki is pukkadhat az olajlufi.
Az ázsiai piacok ma reggel jórészt eséssel reagáltak Amerika jó teljesítményére. A japán Nikkei 225 index 0,61 százalékkal esett vissza, a hongkongi Hang Seng 0,12 százalékkal gyengült, a Shanghai Composite viszont 0,55 százalékot javítani tudott.