Újabb rossz hírek érkeztek tegnap a pénzügyi szektorból: a JPMorgan bejelentette, hogy legalább 1,5 milliárd dolláros veszteség leírására lesz szüksége a harmadik negyedévben a megbízhatatlan hitelek miatt. A második legnagyobb amerikai bank szakemberei szerint az ingatlanválság nem fog véget érni a közeljövőben. Mindez rossz hatással volt a Wall Streetre, az olajár újabb csökkenése sem tudta mérsékelni az esést.
A Dow Jones ipari index 11 642 ponton zárt tegnap, ez 1,19 százalékkal maradt el hétfői értékétől. A többi vezető index is visszaesett: a Standard & Poor's 1,21 százalékot bukott, a technológiai szektort reprezentáló Nasdaq index pedig megúszta 0,38 százalékos gyengüléssel.
A pénzügyi szektorban akkor erősödtek fel a félelmek, amikor a JPMorgan hétfőn este bejelentette, hogy a harmadik negyedévben komolyabb veszteségek leírására lesz szüksége, mint a másodikban. A bank közleménye szerint legalább 1,5 milliárd dollárnyi veszteséget fognak leírni a megbízhatatlan hitelek miatt. A második negyedévben összesen 1,1 milliárd dollárnyi veszteséget írt le a cég.
A JPMorgan bejelentése után a befektetők arra számítanak, hogy a pénzügyi cégek problémáinak megoldása még messze van, várhatóan a közeljövőben újabb veszteségek lesznek. A hitelválság kirobbanása óta egyébként a világ vezető pénzintézetei és brókerházai több mint 300 milliárd dollárnyi veszteséget írtak le.
A Goldman Sachs is gyengén szerepelt tegnap, mivel több elemző is csökkentette eredményvárakozásait a céggel szemben. A svájci UBS bank újabb 5,1 milliárdos veszteségről számolt be a második negyedévet illetően.
Az olaj ára tovább csökkent tegnap a világpiacon annak ellenére is, hogy a BP bejelentette: csökkenti grúziai termelését az orosz-grúz háború miatt. A nyersanyag ára 113,01 dollár volt a nap végén, ez 1,44 dollárral maradt el a hétfői értéktől. Az olajár csökkenése azonban nem tudta kompenzálni a pénzügyi szektorból érkező félelmeket, ennek köszönhetően gyengültek a vezető indexek.
A makroadatok közül tegnap az amerikai külkereskedelmi mérleg hiányát érdemes kiemelni, mely a várt emelkedés helyett csökkent. Júniusban 56,8 milliárd dollár volt a hiány, az elemzők arra számítottak, hogy 60 milliárd fölé emelkedik a deficit. Az elmúlt hónapokban a júniusi volt a legalacsonyabb hiány.
A JPMorgan tegnap 9,3 százalékkal gyengült az újabb leírások bejelentése után, míg a Goldman Sachs 6,3 százalékkal esett vissza az elemzői leminősítéseknek köszönhetően. A Wachovia 11,9 százalékkal lett olcsóbb, miután bejelentette, hogy 600 munkatársát bocsátja el, a svájci UBS pedig az újabb leírásoknak köszönhetően 6,2 százalékot bukott.
Az ázsiai piacok többsége is gyengült az Amerikából érkező negatív hírek hatására: a japán Nikkei 225 index 2,11 százalékot veszített, a hongkongi Hang Seng 0,68 százalékkal gyengült, míg a Shangai Composite 2,41 százalékot bukott a kereskedés második felére.