3p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Tegnap sem érkezett igazi megnyugvás az amerikai részvénypiacokra, mivel a befektetők még mindig bizonytalanok a kormány mentőakciójával kapcsolatban. A Dow 0,27 százalékkal esett vissza keddhez képest.

Még mindig a kormány 700 milliárdos terve áll az amerikai tőzsdék középpontjában, mivel a befektetők bizonytalanok, hogy egyáltalán eléri-e célját a bankok megmentésére szánt összeg. A kongresszus a napokban tárgyalja a tervet, tegnap a gazdaságpolitika vezetői mellett már Bush elnök is arra kérte a képviselőket, hogy szavazzák meg a 700 milliárd dollárt. Ebből a pénzből akarja a kormány felvásárolni a bankok megbízhatatlan hiteleit, hogy megszabadítsa őket a további jelentős veszteségektől.

A Dow Jones ipari index 0,27 százalékos gyengülés után 10 825 ponton fejezte be a napot, ezen a héten már közel 5 százalékot bukott az index. A többi jelentős index vegyesen szerepelt: a Standard & Poor's 0,2 százalékot veszített értékéből, a technológiai szektort reprezentáló Nasdaq viszont 0,11 százalékkal emelkedni tudott.

A hét első két napjához képest már biztató teljesítményt nyújtottak az amerikai tőzsdék, ebben több pozitív hír is közrejátszott. Tegnap reggel jelentették be, hogy Warren Buffett cége, a Berkshire Hathaway 5 milliárd dollár értékben fektet be a Goldman Sachsba, további 5 milliárd dollárért pedig opciós jogot szerez. A világ leggazdagabb embere elmondta: továbbra is bízik az amerikai bankokban, szerinte a mostani árfolyamon kimondottan vonzó befektetésnek számítanak. Ez a hír egy kicsit visszahozta a befektetők bizalmát.

A kereskedés nagy részében azonban továbbra is a bizonytalanság uralkodott. Egyrészt a szakemberek sem biztosak abban, hogy a kongresszus elfogadja a kormány tervét, másrészt az sem tisztázott még, hogy pontosan milyen hatással lesz a gazdaságra a 700 milliárdos mentőakció. Sokan máris attól félnek, hogy elszabadulhat az államháztartás hiánya, ez pedig gyengíti majd a dollárt.

A rövidtávú amerikai állampapírok iránt nőtt a kereslet, mivel a befektetők még mindig ezeket tartják a legmegbízhatóbb befektetésnek. Ennek köszönhetően a hozamok csökkentek: a három hónapos kötvények hozama a keddi 0,79 százalékról tegnap 0,49 százalékra esett a magasabb keresletnek köszönhetően.

Az olaj ára a kezdeti drágulás után mínuszban tudott zárni, 88 centes esés után 105,73 dollárba került egy hordó nyersolaj az amerikai tőzsdék zárásakor.

Buffett befektetésének köszönhetően 4 százalékkal emelkedett a Goldman Sachs árfolyama, a részvények 130 dollárba kerültek a kereskedés végén.

A vezető ázsiai indexek vegyesen szerepeltek ma reggel: a japán Nikkei 225 index 0,9 százalékot veszített értékéből, a hongkongi Hang Seng 0,59 százalékkal erősödött, míg a Shanghai Composite 3,3 százalékot tudott javítani.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!