Az olaj árának esése és a fogyasztói bizalom javulása ellensúlyozta tegnap a pénzügyi szektorból érkező negatív híreket a tengerentúlon, így az indexek jelentősen erősödni tudtak, ledolgozták hétfői veszteségüket. Az olajár a piac egészére hatással van, a fogyasztói bizalom is annak köszönhetően javult az elemzők szerint, hogy alacsonyabbak lettek az energiaköltségek.
A Dow Jones ipari index tegnap 11 397 ponton zárt, ez 2,39 százalékkal volt magasabb hétfői értékénél. A többi vezető index szintén komoly emelkedés tudott produkálni: a Standard & Poor's 2,34 százalékkal erősödött a végére, a Nasdaq pedig 2,45 százalékot javított.
Az olaj ára tegnap délután ismét meredeken visszaesett, majd a nap végén 2,54 dollárral volt olcsóbb egy hordó nyersanyag, mint hétfőn, így 122,19 dolláron állt az árfolyam. Napközben áttörte a 122 dolláros támaszt is az ár, majd estére visszazárt fölé.
A komoly emelkedést támogatta az is, hogy meglepetésre javult a fogyasztói bizalom, a júniusi 51 pontról 51,9 pontra emelkedett a fogyasztói bizalmi index értéke, miközben az elemzők arra számítottak, hogy 50 pontig visszaesik majd a mutató.A szakemberek szerint a fogyasztói hangulat javulása is az olajárak csökkenésének tudható be, így ugyanis alacsonyabbak lettek az állampolgárok energiaköltségei.
Hétfőn a pénzügyi szektorból érkező negatív hírek hatására esett nagyot a Wall Street, a Merrill Lynch brókerház ugyanis a hétfői tőzsdezárás után jelentette be, hogy 5,7 milliárd dollárnyi veszteség leírására kényszerül a megbízhatatlan hitelek eladása miatt, ezért 8,5 milliárd dolláros tőkebevonásra lesz szükség.
A pénzügyi szektorban tegnap is folytatódtak a negatív hírek: a Deutsche Bank elemzője azt várja, hogy a harmadik negyedévben a Citi fog 8 milliárd dollárnyi veszteséget leírni hasonló okokból, mint most a Merrill.
A pénzügyi szektor cégei tegnap komoly rallyt produkáltak, elsősorban a nap második felében. Az elemzők szerint a veszteségleírások egyértelműen negatív hírek, ugyanakkor az pozitív, hogy mostmár tisztábban látják a helyzetet, könnyebb megbecsülni a további veszteségek mértékét. A Merrill Lynch részvényei a nap elején visszaestek, majd szárnyalni kezdtek, és végül 8 százalékos pluszban zártak. A Citigroup 5,9 százalékot javított a nap végére, míg a Washington Mutual 11,7 százalékkal lett drágább. Több mint 10 százalékkal erősödött a Bank of America és a Wachovia is.
A nap másik nagy nyertesei a légitársaságok lettek, melyek az olajárak esése miatt erősödtek jelentősen. Az American Airlines anyacége 18,6 százalékot javított, a Delta Airlines részvényei pedig 14,6 százalékkal lettek olcsóbbak, míg a United Airlines anyacége több mint 20 százalékkal drágult a tőzsdén.
A tengerentúlról érkező pozitív hírek hatására a legtöbb ázsiai index is pluszban szerepelt ma reggel: a japán Nikkei 225 index 1,58 százalékot javított a kereskedés második felére, a hongkongi Hang Seng 2,06 százalékkal erősödött, a Shanghai Composite viszont 0,45 százalékkal visszaesett.