3p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Megtörtént, amire a befektetők számítottak: a Fed 50 bázisponttal 1 százalékra csökkentette az alapkamatot. A piacon továbbra is az utolsó percek a legizgalmasabbak: az utóbbi napokban vagy nagyot estek a tőzsdék a végén, vagy felfelé rántották meg őket. Tegnap az előbbire láthattunk példát.

Vegyesen zártak a vezető amerikai részvényindexek, miután a Fed 1 százalékra mérsékelte az alapkamatot. A kereskedés utolsó perceiben rántották meredeken vissza a mutatókat, a kamatvágás nem lepte meg a piacot, mivel erre számítottak a befektetők. A Dow végül 0,82 százalékos mínuszban zárt az utolsó percek lerántásának köszönhetően.

8990 pontig esett a Dow Jones ipari index szerdán, ez 74 ponttal, 0,82 százalékkal volt alacsonyabb az előző napi értékénél. Pedig negyed órával a vége előtt még majd 300 pontos pluszban volt az index, onnan rántották vissza a végére. A Standard & Poor's 1,11 százalékkal zárta alacsonyabban a napot, mint kedden, a Nasdaq viszont 0,47 százalékkal erősödni tudott.


A Fed szerdán magyar idő szerint este bejelentette, hogy 50 bázisponttal 1 százalékra csökkentette a kamatot. Ebben a hónapban már ez volt a második fél százalékos kamatvágás, a jegybank ezzel azt akarja elérni, hogy felpörgesse a gazdaságot, és lerövidítse az elkerülhetetlennek látszó recessziót.

A nap végén tapasztalt visszahúzás jórészt annak volt köszönhető, hogy a befektetők egy része az elmúlt két nap meredek emelkedése után realizálta a profitját, így az eladók kerültek többségbe. A szakemberek szerint a piacok leginkább még mindig a vállalatok profitvárakozásai mozgatják, a General Electric például 4 százalékkal gyengült az utolsó percekben, miután a vártnál kedvezőtlenebb előrejelzést közölt.

Egy elemző szerint a kereskedés utolsó két percére egyenesen pánikszerű eladások voltak jellemzők, ez a folyamat a GE kiábrándító előrejelzése után gyorsult fel. A szakemberek szerint az utolsó órában elbizonytalanodó befektetők miatt a csütörtöki nyitáskor dőlhet el, merre indul a piac a mostani holtpontról. Délután a nyitáskor jelenik meg a harmadik negyedéves gazdasági növekedés első becslése is, amely szintén meghatározhatja a nap hangulatát. A szakemberek 0,5 százalékos visszaesést várnak az amerikai gazdaságtól, egy ettől jelentősen eltérő adat nagy mozgást hozhat.

A zárás előtti pánikhoz hozzájárult, hogy a kamatdöntés után megjelent a Fed közleménye, melyben kiemelték, hogy szükség esetén készek 1 százalék alá is csökkenteni a kamatot. "Ha valóban 1 százalék alá mennek, akkor komoly problémák vannak, amiket esetleg mi még nem is látunk" - nyilatkozta egy kereskedő.

Az olaj ára az utóbbi napok zuhanása után szerdán jelentősen emelkedett, a végén 67,50 dollárba került egy hordó olaj, ez 4,77 dollárral volt alacsonyabb a keddi árfolyamnál.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!