3p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Jelentősen visszaestek tegnap a vezető amerikai részvényindexek miután az olajár újabb rekordot döntött és erősödtek az inflációs félelmek. A Dow Jones közel 200 ponttal gyengült a kereskedés végére.

Erősödik az inflációs nyomás a tengerentúlon, legalábbis erre utalnak a makroadatok és a folyamatosan emelkedő olajár. Tegnap a termelői árindexek jelentek meg, melyekből kiderült, hogy a várt feletti mértékben emelkedtek a termelői árak áprilisban, ez pedig magasabb inflációt vetít előre. Az olaj ára pedig újabb rekordszinteket átlépve 129 dollár fölé emelkedett hordónként.

A vezető indexek egész nap mínuszban voltak, végül a Dow Jones ipari index 12 828 ponton zárt, ami 1,53 százalékkal marad el a hétfői záróértéktől. A Standard & Poor's 0,93 százalékkal esett vissza, a technológiai szektort reprezentáló Nasdaq pedig az előző napi bukás után 0,95 százalékkal gyengült tegnap.

Az élelmiszer- és energiaárak nélkül számítva 0,4 százalékkal emelkedtek a termelői árak áprilsiban - derül ki a tegnap nyilvánosságra hozott statisztikából. Az elemzők korábban 0,2 százalékos áremelkedést valószínűsítettek. A hivatalos adatok azt mutatják, hogy az üzemanyagok ára viszont csökkent az Egyesült Államokban a múlt hónapban.

A befektetők most attól tartanak, hogy a termelői árak emelkedését a gyártók kénytelenek lesznek beépíteni a fogyasztói árakba, hogy ne csökkenjen a profitjuk. Ez viszont az infláció emelkedéséhez vezetne és csökkentené a lakossági kiadásokat is.

Az olaj ára tegnap átlépte a 129 dolláros szintet miután az OPEC elnöke bejelentette, hogy a szervezethez tartozó országok nem növelik a kitermelést a következő szeptemberi találkozójuk előtt. A hír hatására napközben 129,6 dollárig emelkedett egy hordó nyersolaj ára, a zárásra valamelyest visszaesett, de így is közel 129 dollárt adtak egy hordó nyersanyagért.

A bankrészvények ára is csökkent tegnap miután Meredith Whitney, az Oppenheimer elemzője elmondta: szerinte a hitelpiaci válság át fog terjedni 2009-re, sőt akár annál is tovább tarthat. Szerinte a nagy cégek, mint a JP Morgan vagy a Citigroup összesen akár 170 milliárd dollárnyi veszteséget is leírhatnak a jövő év végéig. A kedvezőtlen elemzés hatására a Citi 3,8 százalékot veszített tegnap, a JP Morgan pedig 5 százalékkal lett olcsóbb a nap végére.

A vezető ázsiai indexek kivétel nélkül gyengültek ma reggel az Amerikából érkező negatív hírek hatására. A japán Nikkei 225 index 1,78 százalékkal esett vissza, a hongkongi Hang Seng 0,68 százalékot veszített, a Shanghai Composite pedig 1,55 százalékot bukott tegnaphoz képest.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!