EUR/HUF (269,00 – 271,50): A forint az új iPhone? Egymás kezéből kapkodták tegnap a kereskedők a magyar devizát, és az utóbbi hónapok egyik legsikeresebb kereskedési napját maga mögött tudva 270 alá, utoljára május elején látott szintekig erősödött a forint. A ralihoz az üzemanyagot a rendületlenül gyengülő dollár és a kockázatos eszközök piacát újból magával ragadó nemzetközi optimizmust szolgáltatták. Szinte valamennyi feltörekvő piaci deviza erősödött, de a forint még a régiós kollégáit is lepipálta, így tovább folytatódott a nyár folyamán elvesztett területek visszahódítása. A levegő azonban valószínűleg 270 alatt ritkul a forint számára, és további számottevő erősödéshez egy megalapozott, a piac számára hiteles, és a szerkezeti reformok irányába mutató költségvetésre lesz szükség. Így rövidtávon a jelenlegi szintek körüli konszolidációra számítunk.
EUR/USD (1,3820 – 1,3920): Ha Amerika gyenge dollárt akar, akkor gyenge dollárt is kap. Hiába láttunk a vártnál jobb amerikai makro-adatot, maradt el a piac által várt ausztrál kamatemelés, hiába nőtt számottevően a piaci dollár-shortok aránya, illetve lebeg Damoklész kardjaként a dollár-jen árfolyam felett a Bank of Japan intervenciója 83 körül: mindezen, normál körülmények között dollár erősítőként ható faktorok kevésnek bizonyultak tegnap ahhoz, hogy a dollárt támogassák. Az ok pedig változatlan: az amerikai Fed képviselői megnyilatkozásaikban rendre a monetáris lazítás mellet teszik le a garast. Ilyen körülmények között az olyan makroadatok, amelyek a várakozásokkal megegyező szinten – pláne alatta - látnak napvilágot, csak a dollár gyengüléséhez tudnak asszisztálni. Csupán a várakozásoknál jóval kedvezőbb, a növekedési kilátásokat jelentősen kedvező irányba befolyásoló, így a „quantitative easing” esélyét csökkentő adatok lesznek képesek a dollárgyengüléssel felvenni a harcot. Ebből egy kis ízelítőt a mai ADP munkapiaci jelentés adhat, de az igazán esélyes, kellően fajsúlyos jelölt erre a szerepre a pénteki, hivatalos munkaerőpiaci jelentés, a non-farm payroll lesz.
CHF/HUF (200,50 – 203,50):Tegnap a várakozásoknak megfelelő svájci inflációs számokat hoztak nyilvánosságra. Ezek azonban továbbra is erős dezinflációs folyamatról számolnak be: év/év alapon mindössze 0,3 százalékkal nőttek az árak a nyári majdnem másfél százalékos CPI után. Az erős frank árfolyam okozta deflációs veszély tehát nagyon is valós, és ebben a helyzetben a Svájci Nemzeti Banknak a nemzeti deviza gyengítése állhat érdekében. Az EUR/CHF ennek megfelelően emelkedett is, ami a forint euróval szembeni masszív erősödésével karöltve elérhető közelségbe hozta a mágikus 200-as CHF/HUF árfolyamot.
mfor.hu