3p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

A devizapiac sztárja lett a forint, nem véletlen került kedden több hónapos csúcsára a hazai fizetőeszköz. Hiába törte azonban át a 270-es szintet az euró ellenében a hazai fizetőeszköz további markáns erősödésre nincs túl nagy esély a Commerzbank napi kommentárja szerint.

EUR/HUF (269,00 – 271,50): A forint az új iPhone? Egymás kezéből kapkodták tegnap a kereskedők a magyar devizát, és az utóbbi hónapok egyik legsikeresebb kereskedési napját maga mögött tudva 270 alá, utoljára május elején látott szintekig erősödött a forint. A ralihoz az üzemanyagot a rendületlenül gyengülő dollár és a kockázatos eszközök piacát újból magával ragadó nemzetközi optimizmust szolgáltatták. Szinte valamennyi feltörekvő piaci deviza erősödött, de a forint még a régiós kollégáit is lepipálta, így tovább folytatódott a nyár folyamán elvesztett területek visszahódítása. A levegő azonban valószínűleg 270 alatt ritkul a forint számára, és további számottevő erősödéshez egy megalapozott, a piac számára hiteles, és a szerkezeti reformok irányába mutató költségvetésre lesz szükség. Így rövidtávon a jelenlegi szintek körüli konszolidációra számítunk.

EUR/USD (1,3820 – 1,3920):  Ha Amerika gyenge dollárt akar, akkor gyenge dollárt is kap. Hiába láttunk a vártnál jobb amerikai makro-adatot, maradt el a piac által várt ausztrál kamatemelés, hiába nőtt számottevően a piaci dollár-shortok aránya, illetve lebeg Damoklész kardjaként a dollár-jen árfolyam felett a Bank of Japan intervenciója 83 körül: mindezen, normál körülmények között dollár erősítőként ható faktorok kevésnek bizonyultak tegnap ahhoz, hogy a dollárt támogassák. Az ok pedig változatlan: az amerikai Fed képviselői megnyilatkozásaikban rendre a monetáris lazítás mellet teszik le a garast. Ilyen körülmények között az olyan makroadatok, amelyek a várakozásokkal megegyező szinten – pláne alatta - látnak napvilágot, csak a dollár gyengüléséhez tudnak asszisztálni. Csupán a várakozásoknál jóval kedvezőbb, a növekedési kilátásokat jelentősen kedvező irányba befolyásoló, így a „quantitative easing” esélyét csökkentő adatok lesznek képesek a dollárgyengüléssel felvenni a harcot. Ebből egy kis ízelítőt a mai ADP munkapiaci jelentés adhat, de az igazán esélyes, kellően fajsúlyos jelölt erre a szerepre a pénteki, hivatalos munkaerőpiaci jelentés, a non-farm payroll lesz.

CHF/HUF (200,50 – 203,50):

Tegnap a várakozásoknak megfelelő svájci inflációs számokat hoztak nyilvánosságra. Ezek azonban továbbra is erős dezinflációs folyamatról számolnak be: év/év alapon mindössze 0,3 százalékkal nőttek az árak a nyári majdnem másfél százalékos CPI után. Az erős frank árfolyam okozta deflációs veszély tehát nagyon is valós, és ebben a helyzetben a Svájci Nemzeti Banknak a nemzeti deviza gyengítése állhat érdekében. Az EUR/CHF ennek megfelelően emelkedett is, ami a forint euróval szembeni masszív erősödésével karöltve elérhető közelségbe hozta a mágikus 200-as CHF/HUF árfolyamot.

mfor.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!