2p

Túléli Budapest a következő öt évet is kormánytámogatás nélkül?
Milyen kapcsolatot lehet kialakítani a Fidesszel, Magyar Péterrel és Karácsony Gergellyel?
Online Klasszis Klub élőben Vitézy Dáviddal!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 13. 16:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

A negyedik Orbán-kormány kavarni kezdett a bíróságok környékén. Egy korábban már megakadályozott tervet porolnak most le és valósítanának meg.

A magyar kormány létrehozna egy új, legfelsőbb bíróságot, mely közigazgatási ügyekkel foglalkozna - mondta ez Trócsányi László, igazságügyi miniszter a Reuters tudósítása szerint. Az elképzelés alapja az a terv lenne, amit 2017 elején elkaszált az Alkotmánybíróság.

Parlamenti meghallgatása során Trócsányi hangsúlyozta: garantálja az igazságszolgáltatás függetlenségét. Tárcája pedig egy olyan javaslatot fog kidolgozni az új intézménnyel kapcsolatban, mely minden politikai párt számára megnyugtató lenne.

Trócsányi László első miniszteri kinevezése óta a közigazgatási bíróságok megalkotását nevezte az egyik legfontosabb feladatnak, így nem meglepő, hogy újra elő került ez a szándék. 2016-ban aztán egy egyeztetés nélkül összeállított, széles körben elfogadhatatlan javaslattal sikerült előállni a tárcának. Ezt finomították később, azonban az Alkotmánybíróság Áder János köztársasági elnök indítványával összhangban alkotmányellenesnek nyilvánította a javaslatot.

Kifogásolták többek között, hogy az új bíróságok hatásköröket vonnának el a meglévőktől. Például ők határoznának minden, a politika számára kényes ügyhöz köthető állami intézmény döntésének jogszerűségéről, és a hatósági intézkedések elleni fellebbezések, a választási ügyek és a közérdekű adatokért indított perek is az új testület elé kerülnének. Áder egyébként azért nem írta alá akkor a közigazgatási perrendtartásról szóló törvényt, mert egyszerű többségű törvénnyel nem lehet új bíróságot létrehozni alkotmányosan, márpedig a törvény egyszerű többséggel elfogadott passzusaival sarkalatos jogszabályokban foglalt rendelkezéseket módosítana - írta akkor a HVG.

A közigazgatási bíróságok terve vélhetően nemcsak azért kerülhetett ismét napirendre, mert Trócsányinak ez már évek óta meglévő elképzelése. Újabb muníciót adhatott az is, hogy Orbán szerint a Kúria súlyosan beavatkozott a választásokba. A testület ugyanis több mint 4000 határon túli szavazatot érvénytelenített, mert a levélszavazatokat saját címzésű és nem előre gyártott borítékban adták postára, de találtak sérült borítékokat is. Ezzel pedig elvett egy mandátumot a Fidesz-KDNP-től. Ha létrejönnének a közigazgatási bíróságok, akkor valószínűleg az ilyen ügyeket is ők bírálnák el.


LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!