Magyarország, Franciaország, Németország és Portugália esetében is más-más tendenciát figyelhettünk meg az ingatlanárak alakulásában, gazdasági világválság hatására. Míg hazánkban és a franciáknál 2009-re esett mélypontra a lakások értéke, addig a németeknél a legalacsonyabb szintet 2007-ben, a portugáloknál pedig 2012-ben érte el.
A legutóbbi kontinensviadal óta eltelt 5 esztendőben azonban minden országban jelentősen emelkedtek az ingatlanpiaci árak. Az Eurostat adataiból egyértelműen látszik, hogy a legdinamikusabb fejlődés a magyar piacon zajlott. Évről évre kétszámjegyű növekedés volt tapasztalható, egészen 2020-ig, amikor is a koronavírus és annak gazdasági hatásai visszafogták a vásárlási kedvet. A változás mértéke még így is pozitív irányú volt, csak 4,4 százalékra csökkent a 2019-es adatokhoz viszonyítva.
„Habár a magyar ingatlanpiac exponenciálisan fejlődött, még mindig elmondható, hogy az egy négyzetméterre kalkulált ár nálunk a legalacsonyabb” – mondta Benedikt Károly, a Duna House PR és elemzési vezetője.
A legdrágább továbbra is Franciaország, annak ellenére is, hogy az árindex nagyon kicsi változásokat mutat 2015 óta, közel ötször nagyobb befektetést igényelhet egy lakásvásárlás, mint idehaza. Franciaországban egy belvárosi lakóingatlan átlagára – átszámítva – közel 5 millió forint/négyzetméter, addig ez az érték Budapesten 1 millió forint körül mozog a szigorúan vett belvárosban. Egy átlagos, 50 négyzetméteres párizsi ingatlanért így több mint 245 millió forintot kellene fizetni, míg Magyarországon a fővárosi átlagárak 50-55 millió forint körül mozognak a városközpontban.
EB-s csoporttársaink közül azonban nem csak a franciáknál, hanem másik két ellenfelünknél is jóval magasabb az ingatlanok értéke. Míg Portugáliában másfélszeresét kérik el a hazai, egy négyzetméterre jutó átlagárnak, addig Németországban már több mint kétszeres szorzóval kell számolni.
Ha az ingatlanárakat vennénk alapul, akkor az Európa Bajnokság F csoportját Franciaország nyerné, mögötte pedig Németország, Portugália és végül Magyarország sorakozna fel. Vajon a végső sorrend ugyanaz lesz, mint az ingatlanárak listája? Hamarosan kiderül!