3p

Megváltó vagy „csak” leváltó lehet Magyar Péter? Kihúzza az Orbán-kormány 2026-ig?
Meddig marad szankciós listán Rogán Antal? Mi lesz a régi ellenzékkel?
Online Klasszis Klub élőben Kéri Lászlóval!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is a politológustól!

2025. január 23. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Kitolódhat a kamatemelés.

Az euróövezeti gazdaságra leselkedő kockázatok növekedésére figyelmeztetett Mario Draghi, az Európai Központi Bank (EKB) elnöke csütörtökön a kormányzótanács kamatdöntő ülését követő sajtótájékoztatón, amelyen most először elismerte, hogy a régió kilátásait erősen beárnyékolja a világgazdasági növekedés lassulása.

Sokasodnak a negatív jelek
Sokasodnak a negatív jelek

Draghi elmondta, hogy a kormányzótanács tagjai egybehangzóan elismerték, hogy erejét vesztette a gazdasági lendület, és a növekedést fenyegető kockázatok kerekedtek felül. A piacokat egyre inkább nyugtalanítják a Nagy-Britannia európai uniós tagságának megszűnését (Brexit) övező bizonytalanságok, a kínai gazdaság növekedésének lassulása és a világkereskedelmet kedvezőtlenül befolyásoló, az Egyesült Államok által kiváltott feszültségek.

A magyar kormány is készül egy esetleges negatív gazdasági forgatókönyvre, erről lapunk kérdezte Gulyás Gergely, Miniszterelnökséget vezető minisztert a mai Kormányinfón.

Draghi szavai több mint öthetes mélypontra taszították az eurót a dollárral szemben: a közös európai pénz jegyzése napi minimumára esett, 0,45 százalékkal, 1,1308 dollárra gyengült, ami december 17. óta a leggyengébb szint.

Az EKB mindeddig kiegyensúlyozottnak ítélte az euróövezet gazdaságát fenyegető kockázatokat, most azonban erősen pesszimistává vált. Mario Draghi elismerte, hogy a geopolitikai problémák, a protekcionizmus veszélye, a feltörekvő piacok törékenysége és a pénzpiacok kilengései tartós bizonytalanságot eredményeztek, aminek következményeként az euróövezet növekedési kilátásait beárnyékoló kockázatok kerültek túlsúlyba.

Rámutatott arra is, hogy a legfrissebb gazdasági adatok továbbra is gyengébbek a vártnál, ami rövid távon rontja a növekedés kilátásait. Az elnök a nyomott külső keresletnek, valamint bizonyos ország- és szektorspecifikus tényezőknek tulajdonította a gyengülést, de hozzátette, hogy ugyanakkor megnyugtató "a munkaerőpiaci helyzet, a kedvező finanszírozási feltételek és a bérek emelkedése".

Az EKB kormányzótanácsa összességében továbbra is úgy ítéli meg, hogy a recesszió veszélye gyenge.

Mindazonáltal az éppen csütörtökön közzétett beszerzésimenedzser-indexek arról tanúskodtak, hogy öt és fél éves mélypontra lassult az euróövezet magánszektorának növekedési üteme januárban. Andrew Kenningham, az egyik legnagyobb londoni központú globális pénzügyi-gazdasági elemzőház, a Capital Economics szakértője úgy vélte, a lassulást tükröző újabb jelzés valószínűvé teszi, hogy az EKB márciusban rontja makroökonómiai előrejelzését. "Kevéssé valószínű", hogy az infláció az EKB célszámának megfelelően alakul, ami arra kényszerítheti az euróövezeti jegybankot, hogy a tervezettnél "jóval később" emeljen kamatot.

A kormányzótanács csütörtökön a piaci várakozásokkal összhangban nem változtatott az irányadó kamatokon. Egyúttal jelezte, arra számít, hogy az irányadó kamatok legalább 2019 nyaráig a jelenlegi szintjükön maradnak, de addig mindenképpen, amíg szükség van rá annak biztosításához, hogy az infláció középtávon továbbra is tartósan 2 százalék alatti, de ahhoz közeli legyen.

Az elemzők többsége már arra számít, hogy 2020 előtt nem nyúl a kamatokhoz az EKB.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!