3p

Megváltó vagy „csak” leváltó lehet Magyar Péter? Kihúzza az Orbán-kormány 2026-ig?
Meddig marad szankciós listán Rogán Antal? Mi lesz a régi ellenzékkel?
Online Klasszis Klub élőben Kéri Lászlóval!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is a politológustól!

2025. január 23. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Miközben a koronavírus-járvány negatív hatása egyre jobban látszik a világgazdaságon, a piacokon a vevők kerültek többségbe, a legfontosabb indexek új csúcsokat értek el - áll a K&H Alapkezelő összefoglalójában. A járvány miatti félelem azon is látszik, hogy a menedéket nyújtó célpontokra, például az aranyra nagyobb a kereslet.

Markáns eltérések, azaz erős kettősség jellemzi a világgazdaságot februárban. Negatívumokból és pozitívumokból is van elég - derül ki a K&H Alapkezelő legfrissebb összeállításából.

Csúcsokon a vezető indexek

A világ legnagyobb piacain a vevők kerültek többségbe, így nem csoda, ha a vezető részvényindexek új rekordokat értek el. Kovács Mátyás, a K&H Alapkezelő szenior portfóliómenedzsere szerint a részvények népszerűsége elsősorban a vezető jegybankok laza politikájával magyarázható. Ugyanis sem az amerikai Fedtől, sem az Európai Központi Banktól nem számítanak szigorításra, például kamatemelésre a piaci szereplők. Olyannyira nem, hogy a Fednél akár egy kamatcsökkentés is benne lehet a pakliban. Így a kamatok várhatóan alacsonyak maradnak, ez pedig a részvényárfolyamoknak jót tesz.

"Akik az elmúlt hetekben részvényeket vásároltak, mert a koronavírus-járvány kirobbanását jó alkalomnak tekintették a részvényvásárlásra, azok elégedetten dőlhetnek hátra. A világ egyik legfontosabb részvényindexe az S&P 500 új csúcsot döntött, emellett a fejlett piacok is emelkedőn voltak, és a feltörekvő piaciok is felfelé korrigáltak" – emelte ki Kovács Mátyás. Hozzátéve, hogy a nyersanyagpiacok - például az olaj árfolyama - még nem találtak magukra.

Vannak azért kockázatok is

Bár az optimizmus ugyan szinte kézzelfogható, az említett koronavírus-járvány mégis fejfájást okoz a piacokon. A betegség már elkezdte fékezni a világgazdaságot, számos kínai gyárban ugyanis leállt vagy akadozik a termelés. "Az, hogy jól szerepelnek a menekülési célpontok, válasz arra, hogy némi félelem is jelen van a piacokon. A dollár és a svájci frank erősödött, valamint az arany árfolyama is emelkedett" – mondta a szakember.

Rizikót jelent továbbá, hogy a német gazdaság csak stagnált 2019 utolsó negyedévében, ráadásul a japán GDP több mint 6 százalékkal esett vissza. Kínában pedig a koronavírus-járvány miatt akár negatív lehet az első negyedéves GDP-adat.

 

Mi várható?

Egyelőre nem tudni, milyen mértékben lassítja a globális gazdaság teljesítményét a járvány. Éppen ezért kulcsfontosságúak lesznek a következő hetekben érkező markogazdasági adatok, ezek befolyásolják majd leginkább a tőzsdék teljesítményét. A piaci szereplők viszonylag derűlátóak, arra számítanak, hogy a kínai gazdaság a fékezés után hamar felgyorsul. A Fed jegybankárai pedig várhatóan abban az esetben csökkentik majd a kamatot, ha az amerikai gazdaság teljesítménye jelentősen romlana. A jelenlegi tőkepiaci helyzetben nem zárható ki, hogy a befektetők alulértékelik a gazdasági lassulás kockázatát. Ezért befektetési portfólióban gondolkodva érdemes olyan befektetéseket is tartani – például kötvényeket – amelyek kockázatkerülés esetén is jól teljesítenek.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!