6p

Geopolitikai feszültségek, gyenge forint, átalakuló állampapírpiac – Kiss Péterrel, az Amundi Alapkezelő befektetési igazgatójával beszélgettünk arról, milyen stratégiát érdemes követnie a kisbefektetőknek ebben az új korszakban.

A jelenlegi geopolitikai és piaci környezetben egyre nehezebb hosszú távú befektetési döntéseket hozni. Hogyan lehet ilyenkor mégis stratégiai nyugalmat találni?

Valóban, a globális bizonytalanság, amit részben a geopolitikai események – például az amerikai választások, vámintézkedések vagy akár egy háborús konfliktus – generálnak, nehezítik a tervezést. Ilyenkor különösen fontos, hogy a befektetők ne kapkodjanak, hanem a hosszú távú céljaikhoz igazodjanak. Aki már rendelkezik portfólióval és ahhoz kapcsolódó pénzügyi tervvel, annak az a dolga, hogy ezt a stratégiát következetesen vigye végig – a napi piaci mozgások ellenére is. A hosszú távú gondolkodás mellett a fokozatosság és a nagy árfolyammozgások következtében eltolódott portfóliósúlyok rendszeres és következetes visszarendezése is segíthet a célok elérésében.

Miben változott meg a befektetési alapkezelők munkája ebben a hektikus környezetben?

A változékony piac nem csupán kockázatot, hanem lehetőségeket is hoz. A mi dolgunk, hogy felismerjük ezeket és okosan átsúlyozzunk: ahol drága, ott eladjunk, ahol olcsóbb és vonzóbb a kilátás, ott vegyünk. Jelenleg például azt látjuk, hogy a globális részvénypiacon az amerikai súly túlzottan magas lett, így fokozatosan Európa és a közép-európai régió irányába érdemes elmozdulni. Emellett a globális portfóliókban újra előtérbe került a régiós diverzifikáció – nemcsak földrajzi, hanem deviza- és ágazati szempontból is.

A háborús helyzet, az amerikai belpolitikai változások vagy épp a forint stabilitása mind olyan tényezők, amelyek a kisbefektetőket is közvetlenül érintik. Mennyire érzékelhető ez az ő döntéseiken keresztül?

A prémium állampapírok kifutásával sok kisbefektető maradt iránytű nélkül. Az állampapírok után többen fordultak az ingatlanok vagy a befektetési alapok felé. A kockázatvállalási hajlandóság vegyes: van, aki bátrabb lett, más inkább kivár. Mi azt látjuk, sokan még mindig bankszámlán parkoltatják a pénzüket, ahol reálértékben veszítenek. A befektetési kultúra fokozatosan fejlődik, de még mindig óriási összegek hevernek gyakorlatilag nulla kamaton. Ugyanakkor a piacon könnyen elérhető pénzpiaci vagy rövid kötvényalapok likvid és alacsony kockázatú alternatívát kínálnak.

Kiss Péter arra hívja fel a figyelmet, hogy az újrabefektetés terhét is leveszi az alap az ember válláról
Kiss Péter arra hívja fel a figyelmet, hogy az újrabefektetés terhét is leveszi az alap az ember válláról
Fotó: Amundi

Miben tud többet egy rövid kötvényalap, mint a klasszikus bankbetét vagy állampapír?

A legfontosabb előnye a bankbetéttel szemben, hogy likvid – pár napon belül visszaváltható anélkül, hogy az addig felhalmozott kamatot elveszítenénk –, míg az egyedi állampapírokkal összehasonlítva nem igényel aktív odafigyelést a befektető részéről, mert ezt egy profi csapat elvégzi helyette. Például az újrabefektetés terhét is leveszi az alap az ember válláról: nem hever a pénz parlagon, hozamfizetés, vagy lejárat esetén a pénz rögtön újrabefektetésre kerül. Emellett egy ilyen alap jó belépő lehet azoknak, akik korábban nem fektettek be. Megtapasztalhatják, hogyan működik a befektetési jegy, hogyan változik az árfolyam. Ez lehet az első lépcső egy összetettebb portfólió felé.

Mi a helyzet a devizakockázattal? A forint most stabil, de sokakban él a félelem, hogy hosszú távon gyengülhet.

Ez egy jogos félelem a hosszú távú árfolyamalakulást nézve. A diverzifikáció a kulcs: érdemes euróban, esetleg más devizákban is tartani a megtakarításokat. Most éppen a dollár gyengül, az euró stabilabb, de bármikor fordulhat a helyzet. Ezért fontos, hogy ne egy devizára építsük az egész stratégiánkat. Aki forintban szeretne megtakarítani, annak is lehet olyan célja – például külföldi vásárlás, utazás, taníttatás –, amihez érdemes devizát tartani. Aki pedig befektetési alapon keresztül diverzifikál, annak sokszor a devizaváltás miatt sem kell aggódnia, hiszen az alap stratégiája szerint adott esetben tarthat devizás eszközöket is.

A geopolitikai kockázatokon túl hogyan látja a hosszabb távú globális trendeket? Hol keletkezhetnek a következő évtized nyertesei?

India egyértelműen az egyik legígéretesebb növekedési sztori. Miközben Kínában a növekedést több strukturális probléma – adósság, demográfia, állami beavatkozás – is fékezi, addig India dinamikusan fejlődik. A Kínába kiszervezett gyártás kockázatainak csökkentése is olyan trend, ami Indiának kedvez, ráadásul az elmúlt tíz évben az indiai részvénypiac messze felülteljesítette a kínait. Emellett az angolszász jogrend, a demokrácia, a nyitottabb gazdasági modell is vonzóbbá teszi a nyugati befektetőknek. Természetesen itt is vannak kockázatok, de a trend egyértelműen pozitív.

India mellett persze számos más feltörekvő régió van, érdemes például Afrikával vagy Dél-Amerikával számolni?

Latin-Amerika – különösen Mexikó – érdekes lehet, főleg az amerikai termelésátcsoportosítás miatt. Egyre több vállalat keres alternatívát Kínával szemben, és a földrajzi közelség, az alacsonyabb költségek, a kereskedelmi egyezmények mind Mexikó felé tolják a döntést. Afrika viszont egyelőre nem váltotta be a hozzá fűzött reményeket. A fejlődés megrekedt, a tőkepiacok nem elég mélyek és a kockázatok még mindig túl magasak. Egy-egy ország vagy szektor lehet érdekes, de régiós szinten még nem látjuk a fordulatot.

Összességében milyen tanácsot adna annak a kisbefektetőnek, aki most keresi az új egyensúlyt?

Ne a hozamvadászat vezesse, hanem az arányérzék! Ha valaki most lép be a befektetések világába, érdemes likvid, kevésbé kockázatos eszközzel indítani, például egy rövid kötvényalappal. Közben meg lehet ismerkedni a befektetések működésével, és ha tisztul a kép, jöhetnek a kockázatosabb eszközök is. Aki pedig már tapasztaltabb, annak is érdemes újragondolnia az arányokat – különösen a deviza és a régiós súlyok tekintetében. A világ változik, a portfóliónknak is vele kell mozdulnia. És talán a legfontosabb: a befektetés nem sprint, hanem maraton. Akinek jó terve van és ki is tud tartani mellette, az hosszú távon jó eséllyel célba ér.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!