Matolcsy György, az MNB elnöke a szemináriumon elmondta, hogy a 2008-ban indult pénzügyi és gazdasági válság kitörését követően Magyarországon a vállalati hitelállomány nemzetközi összehasonlításban is kiemelkedő mértékben visszaesett. A hitelezési fordulatban nagy szerepe volt a növekedési hitelprogramnak (nhp).
A finanszírozás diverzifikációja ugyanakkor még nem valósult meg, mondta, hiszen míg a nem pénzügyi vállalatok bankhiteleinek GDP-arányos értéke 2018 végén meghaladta a 17 százalékot, kötvényállományuk mindössze 1,6 százalék körül volt. Ez messze elmarad mind az európai uniós országok, mind a kelet-közép-európai országok átlagától.
Az MNB az nkp keretében 2019. július 1-jétől hazai székhellyel rendelkező, nem pénzügyi vállalatok által kibocsátott jó minősítésű kötvényeket vásárol az elsődleges és a másodlagos piacon, 300 milliárd forint keretösszegig. Az nkp-ban minden vállalat részt vehet, amely megfelel a terméktájékoztatóban foglalt feltételeknek.
Az nkp célja a vállalati forrásbevonás szerkezetének javításán, és a kötvénypiac likviditásának bővítésén keresztül a monetáris politikai transzmisszió hatékonyságának növelése.
A programba eddig több mint 145 vállalat regisztrált, melyeknek az összesített mérlegfőösszege eléri a GDP 15 százalékát. Közülük 13 vállalat esetében már elkészültek a vállalatokra, és az általuk kibocsátani tervezett kötvényekre vonatkozó minősítések, melyeket a jegybank is publikált a honlapján.
Az MNB szeptember 16-án vásárolt első ízben vállalati kötvényt az nkp keretében, amit a közeljövőben további vásárlások követhetnek.