A Nemzetközi Beruházási Bank (IIB) 24,7 milliárd forint értékben bocsátott ki forintban jegyzett kötvényeket a Budapesti Értéktőzsdén, amelyek forgalmazása március 26-án kezdődik. A kötvények futamideje 3 év és fix kamatozású - áll az IIB közleményében.
A kibocsátásban az OTP Bank és a Unicredit Hungary segédkezett.
A kötvényjegyzés március 20-án zárult le, több mint 30 milliárd forint értékű adósságpapírra volt volt kereslet. Március 7-én az S&P "A mínusz" besorolást adott az IIB-nek, stabil kilátással.
Moszkvából Budapestre
Ahogy arról Káncz Csaba, a Privátbankár.hu külpolitikai szakértője nemrég írt: komoly politikai vihart kavart a hír, miszerint a sokak által az orosz hírszerzés fedőszervének tekintett Nemzetközi Beruházási Bank a székhelyét Moszkvából Budapestre helyezi át. Az IIB-nek a magyar állam bérel majd irodát, székházukba rendőr sem léphet be, és minden vezetője – így az elnök, Nyikolaj Koszov – diplomáciai mentességet élvez.
Varga Mihály pénzügyminiszter és Nyikolaj Koszov, a Nemzetközi Beruházási Bank elnöke (Fotó: MTI/Pénzügyminisztérium) |
A cikk nyomán a Népszava is beszámolt a bank magyarországra települése kapcsán a Koszov családról. Ungváry Krisztián történész ugyancsak a Népszavának nyilatkozva pedig arról beszélt, teljesen nyilvánvaló, hogy az egykor a KGST bankjaként működő, majd újraaktivált IIB az orosz titkosszolgálat egyik rezidentúrája (vagyis az orosz kémhálózat része).
Új lehetőség
A Pénzügyminisztérium (PM) szerint a Nemzetközi Beruházási Bank központjának Budapestre költözésével új lehetőségek nyílnak a gazdaságban, a belföldi vállalatok könnyebben juthatnak külföldre, és az ország is erősödik pénzügyi központként.
Az EU-ban eddig 5 nagy nemzetközi fejlesztési bank tart fönn székhelyet, de ezek egyike sem Közép-Európában található. Az IBB Budapestre költözését ezért jelentős előrelépésnek és a magyar gazdaságpolitika elismerésének tekinti a pénzügyi tárca. A bank a legmagasabb szintű nemzetközi előírások alapján működik, hitelminősítési fokozata pedig Magyarországénál is magasabb. Kedvezményei nem csupán a diplomáciai kapcsolatokról szóló 1961-es bécsi egyezménynek felelnek meg, de más nemzetközi intézmények kedvezményeivel is összhangban állnak.
Az IBB székhelyének Budapestre költözéséről a pénzintézet 9 tagállamának képviselőiből álló kormányzótanács döntött 2018 decemberében. A bankból részesülő 5 EU- és NATO-tag – Magyarország, Csehország, Szlovákia, Bulgária és Románia – összesen több mint 50 százalékot birtokol. Oroszország a legnagyobb részvényesként nem egészen 47 százalékkal, Magyarország mint harmadik részvényes 12,78 százalékkal rendelkezik. Az NBB megközelítőleg 100 millió eurónyi forrást nyújtott magyar vállalatoknak – közölte a PM.