A tíz évvel ezelőtti gazdasági válságot követően sokan elképzelni sem tudták, hogy abból így fel tudnak állni a piacok, és ilyen hosszú felívelő szakaszt látunk a tőzsdéken. Szerdán ugyanis megdőlt a korábbi rekord, és immár a mostani a valaha volt leghosszabb bikapiac, 3453 nap óta emelkedik az S&P 500-as tőzsdeindex. Ez idő alatt rendszeresen jelentek meg világvége jóslatok, jeleztek előre ismert és önjelölt tőzsdeguruk összeomlásokat, ám azok (egyelőre) váratnak magukra. A tőzsdei emelkedés hosszabb távon stabil gazdasági fundamentumok nélkül elképzelhetetlen, és érdemes megjegyezni, hogy a közgazdasági ciklusok elmélete alapján a gazdasági növekedés immár az utolsó, érett szakaszába érkezett. Előbb-utóbb valószínűleg eljön a gazdasági visszaesés időszaka, amire reagálni fognak a tőzsdék is, és könnyen lehet, hogy tényleg komoly összeomlás jön a piacokra. Azt azonban, hogy ennek mikor és hogyan lesz vége, és fordul át esetleg globális recesszióba, azt nem igazán lehet előre jelezni.
Vannak olyan elemzők, akik szerint a mostani erős növekedés még legalább egy évig kitart és utána is csak a bővülés lassulása jön, nem pedig visszaesés. Egyes közgazdászok, így a világ talán legfontosabb pénzügyi intézményét az amerikai jegybankot, a Fed-et vezető Jerome Powell tartós gazdasági növekedést vár. A jegybank elnöke egy hónapja beszélt arról, hogy szerinte a gazdaság jó teljesítménye évekig kitarthat, miközben a munkaerőpiac is rendkívül erőteljes maradhat, és az infláció sem fog elszaladni. Mindezt annak ellenére jelezte, hogy vannak, akik éppen a Fed kamatemeléseit tartják az egyik kockázati tényezőnek. Ám a kis mértékben emelkedő kamatok ellenére is számos olyan tényező van, ami támogatja az USA gazdasági növekedését: így a stabil pénzügyi rendszer, a folytatódó globális gazdasági növekedés, a tengerentúli adócsökkentés és még az amerikai költségvetési politika is.
Annak ellenére, hogy – a nagy tőzsdekrachok miatt – az őszi hónapokat sokan veszélyesnek tartják, a statisztikák szerint az előttünk álló időszak jó előjelekkel kecsegtet. Az utóbbi egy évtized alapján ugyanis a legjobb hónapok jöhetnek a tőzsdéken. Érdemes persze megjegyezni, hogy a múlt beli analógiák ismétlődésére semmiféle garancia nincs, így könnyen lehet, hogy a várt további tőzsdei emelkedésre mégsem kerül sor. Ha azonban a fundamentumokat nézzük, akkor azt láthatjuk, hogy van tér további előre lépésre, hiszen a vállalatok negyedéves adatai és a legfontosabb makrogazdasági mutatók is bíztatók volt, és a további növekedés irányába mutattak.
A mérleg másik oldalán a geopolitikai kockázatok, a kereskedelmi háború vagy éppen Trump jogi ügyei sorakoznak. Ezek azonban eddig legfeljebb kisebb megingást okoztak a piacokon. A régóta várt beszakadás helyett pedig továbbra is a bika az úr a Wall Streeten. Persze ahogy újabb és újabb csúcsokat érnek el a fontos tőzsdeindexek, úgy fog nőni azok tábora is, akik visszaesést várnak. Emellett az egyre emelkedő piacokon vélhetőleg a kétkedők egyre hangosabbak lesznek. Érdemes ugyanakkor azt mindig észben tartani, hogy a részvényárakat nem a jóslatok, hanem a fundamentumok, illetve rövid távon a pszichológia mozgatják.