4p

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Márciusban, előbb lefelé korrigáltak a nemzetközi részvényindexek, majd a hónap végén felpattantak. Szerencsére a megelőző hónap trendje megismétlődött, és a Budapesti Értéktőzsde visszaesése és változékonysága mérsékeltebb maradt, mint például az amerikai, a brit, vagy a japán részvénypiac korrekciója. A március összességében 2,2 százalékos BUX-eséssel végződött. A BÉT azonnali részvénypiaca 244 milliárd forintos forgalommal zárta a márciusi kereskedést, a napi átlagforgalom pedig 12,9 milliárd forint volt.

Nemzetközi kitekintő

Lefelé korrigáltak márciusban a vezető nemzetközi tőzsdeindexek. Az intenzív áresésért elsősorban az Egyesült Államokból érkező hírek tehetők felelőssé. A Dow Jones korrekciója arra a hírre gyorsult fel, hogy az Egyesült Államok a nemzetközi kereskedelemben az eddigiekhez képest markánsabbnak mondható véleményének adott hangot Kínával, Oroszországgal és Japánnal szemben. Donald Trump amerikai elnök előbb acél- és alumíniumipari importvámokat jelentett be, majd a fenti országok ellen összpontosította importintézkedéseit. A hónap végén, amikor már békülékenyebb hangot ütöttek meg a felek, a nemzetközi tőzsdék azonnal elindultak felfelé.



Akadt még néhány, a tőzsdei mozgásokat negatívan érintő hír. A hónap elején az olasz parlamenti választások után kialakult patthelyzet ugyanúgy nem segített a piacoknak, mint ahogyan később az sem, hogy március 21-én az amerikai jegybanki szerepet betöltő Federal Reserve (Fed) 25 bázisponttal, 1,50 százalékról, 1,75 százalékra emelte az irányadó dollárkamatot.

Bár a döntés teljesen szinkronban volt az elemzői előrejelzésekkel, a részvénypiacok szempontjából mégis negatív hír volt a bizonyosság, és nem is maradt el az újabb kisebb áresés.

Itthon

A BUX index irányát tekintve ugyan követte a nemzetközi trendet, de a márciust záró 37 259 pontos értéke egy hónap alatt csak 2,2 százalékos visszaesést jelentett, ami enyhébb, mint az amerikai, a brit vagy a japán lejtmenet.

Index értékek relatív változása



A pesti parkett mérsékelt áreróziója mögött vegyes teljesítmények húzódtak meg. A legnagyobb forgalmú papírok közül, az OTP (mínusz 0,7 százalékos árfolyam-változás), a Mol (mínusz 1,6 százalék) és a Magyar Telekom (mínusz 0,3 százalék) árfolyama kis mértékben csökkent, ugyanakkor a gyógyszeripari Richter Gedeon erősebben korrigált, 6,6 százalékkal csökkent a kurzusa. A BUX indexben helyet kapó, igaz a tőzsdei forgalomban kisebb súllyal szereplő papírok közül az Appeninn, a Konzum, az FHB, a Csepel Holding, a Rába, a Waberer’s, illetve az Opus Global is nagyobbat lépett lefelé. A vizsgált hónap eseménye volt, hogy a Konzum március 6-án a Standard kategóriából felléphetett a Prémium kategóriás részvények közé. A kisebb forgalmú papírok közül jól szerepelt az Altera, a CIG Pannónia és a BIF, illetve kisebb plusszal zárta a hónapot a Pannergy, a Duna House és a Masterplast is.

A vezető részvények közül a legnagyobb forgalmat az OTP mutatta fel (100,2 milliárd forint), de az újabban volatilis Richtert (52,2 milliárd forint), illetve a forgalmi listákon szintén mindig dobogós Molt (50,2 milliárd forint) is elég intenzíven adták-vették.

Blue chip részvény forgalom és árfolyamváltozás



A hazai részvénypiaci optimizmust továbbra is az aktív társasági lépések (az OTP nemzetközi felvásárlási tervei, vagy az Opus Global szélesedő konszolidációs köre) táplálhatják. Sajnos a nemzetközi piacokról azonban továbbra is inkább pesszimizmus érezhető. Ezt táplálhatja az is, hogy a Fed kamatemelést kísérő kommentárok alapján az elemzők a következő két évben még további amerikai kamatemelésekre számítanak.

Havi részvénypiaci forgalom



Az összesített kereskedési aktivitás márciusban is magas maradt, ám mivel a 2017-es évben a március kiugróan erős hónapnak bizonyult, így a bázishoz képest ezúttal nem történt előrelépés.

Márciusban összesen 244,4 milliárd forint volt a BÉT azonnali részvénypiacának forgalma, ami elmaradt az előző hónapban (277,5 milliárd forint) mért adattól, ahogyan a tavalyi év hasonló időszakának értékétől (274,5 milliárd forint) is, bár idén hárommal kevesebb napon lehetett kereskedni a BÉT-en tavalyhoz képest.

A napi átlagforgalom 12,9 milliárd forint volt, ami magasabb, mint a tavaly márciusi 12,5 milliárd forintos érték, de az előző havi 13,9 milliárd forintos értéket nem sikerült túlszárnyalni.

Az azonnali részvénypiac duplikált forgalma 488,8 milliárd forint volt (februárban: 555,1 milliárd Ft). A befektetési szolgáltatók között a sorrend ebben a hónapban sem változott: a Concorde Értékpapír (155,5 milliárd forint) volt ezúttal is az éllovas, őt a Wood & Company (114,1 milliárd forint) és az Erste (70,6 milliárd forint) követte.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!