Nemzetközi kitekintő
Lefelé korrigáltak márciusban a vezető nemzetközi tőzsdeindexek. Az intenzív áresésért elsősorban az Egyesült Államokból érkező hírek tehetők felelőssé. A Dow Jones korrekciója arra a hírre gyorsult fel, hogy az Egyesült Államok a nemzetközi kereskedelemben az eddigiekhez képest markánsabbnak mondható véleményének adott hangot Kínával, Oroszországgal és Japánnal szemben. Donald Trump amerikai elnök előbb acél- és alumíniumipari importvámokat jelentett be, majd a fenti országok ellen összpontosította importintézkedéseit. A hónap végén, amikor már békülékenyebb hangot ütöttek meg a felek, a nemzetközi tőzsdék azonnal elindultak felfelé.
Akadt még néhány, a tőzsdei mozgásokat negatívan érintő hír. A hónap elején az olasz parlamenti választások után kialakult patthelyzet ugyanúgy nem segített a piacoknak, mint ahogyan később az sem, hogy március 21-én az amerikai jegybanki szerepet betöltő Federal Reserve (Fed) 25 bázisponttal, 1,50 százalékról, 1,75 százalékra emelte az irányadó dollárkamatot.
Bár a döntés teljesen szinkronban volt az elemzői előrejelzésekkel, a részvénypiacok szempontjából mégis negatív hír volt a bizonyosság, és nem is maradt el az újabb kisebb áresés.
Itthon
A BUX index irányát tekintve ugyan követte a nemzetközi trendet, de a márciust záró 37 259 pontos értéke egy hónap alatt csak 2,2 százalékos visszaesést jelentett, ami enyhébb, mint az amerikai, a brit vagy a japán lejtmenet.
Index értékek relatív változása
A pesti parkett mérsékelt áreróziója mögött vegyes teljesítmények húzódtak meg. A legnagyobb forgalmú papírok közül, az OTP (mínusz 0,7 százalékos árfolyam-változás), a Mol (mínusz 1,6 százalék) és a Magyar Telekom (mínusz 0,3 százalék) árfolyama kis mértékben csökkent, ugyanakkor a gyógyszeripari Richter Gedeon erősebben korrigált, 6,6 százalékkal csökkent a kurzusa. A BUX indexben helyet kapó, igaz a tőzsdei forgalomban kisebb súllyal szereplő papírok közül az Appeninn, a Konzum, az FHB, a Csepel Holding, a Rába, a Waberer’s, illetve az Opus Global is nagyobbat lépett lefelé. A vizsgált hónap eseménye volt, hogy a Konzum március 6-án a Standard kategóriából felléphetett a Prémium kategóriás részvények közé. A kisebb forgalmú papírok közül jól szerepelt az Altera, a CIG Pannónia és a BIF, illetve kisebb plusszal zárta a hónapot a Pannergy, a Duna House és a Masterplast is.
A vezető részvények közül a legnagyobb forgalmat az OTP mutatta fel (100,2 milliárd forint), de az újabban volatilis Richtert (52,2 milliárd forint), illetve a forgalmi listákon szintén mindig dobogós Molt (50,2 milliárd forint) is elég intenzíven adták-vették.
Blue chip részvény forgalom és árfolyamváltozás
A hazai részvénypiaci optimizmust továbbra is az aktív társasági lépések (az OTP nemzetközi felvásárlási tervei, vagy az Opus Global szélesedő konszolidációs köre) táplálhatják. Sajnos a nemzetközi piacokról azonban továbbra is inkább pesszimizmus érezhető. Ezt táplálhatja az is, hogy a Fed kamatemelést kísérő kommentárok alapján az elemzők a következő két évben még további amerikai kamatemelésekre számítanak.
Havi részvénypiaci forgalom
Az összesített kereskedési aktivitás márciusban is magas maradt, ám mivel a 2017-es évben a március kiugróan erős hónapnak bizonyult, így a bázishoz képest ezúttal nem történt előrelépés.
Márciusban összesen 244,4 milliárd forint volt a BÉT azonnali részvénypiacának forgalma, ami elmaradt az előző hónapban (277,5 milliárd forint) mért adattól, ahogyan a tavalyi év hasonló időszakának értékétől (274,5 milliárd forint) is, bár idén hárommal kevesebb napon lehetett kereskedni a BÉT-en tavalyhoz képest.
A napi átlagforgalom 12,9 milliárd forint volt, ami magasabb, mint a tavaly márciusi 12,5 milliárd forintos érték, de az előző havi 13,9 milliárd forintos értéket nem sikerült túlszárnyalni.
Az azonnali részvénypiac duplikált forgalma 488,8 milliárd forint volt (februárban: 555,1 milliárd Ft). A befektetési szolgáltatók között a sorrend ebben a hónapban sem változott: a Concorde Értékpapír (155,5 milliárd forint) volt ezúttal is az éllovas, őt a Wood & Company (114,1 milliárd forint) és az Erste (70,6 milliárd forint) követte.