3p

Megváltó vagy „csak” leváltó lehet Magyar Péter? Kihúzza az Orbán-kormány 2026-ig?
Meddig marad szankciós listán Rogán Antal? Mi lesz a régi ellenzékkel?
Online Klasszis Klub élőben Kéri Lászlóval!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is a politológustól!

2025. január 23. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

A hazai gyógyszercég euróban kimutatott árbevétele a korábban vártnál csaknem kétszer jobban nőhet. Magyarországon viszont stagnálás várható.

Négy területen is sikerült előrelépnie a Richternek 2019 első felében – közölte a ma reggel publikált gyorsjelentését követő sajtótájékoztatóján a társaság vezérigazgatója, Orbán Gábor. Az egyik a bipoláris depresszió elleni készítménye, amely törzskönyvi engedélyét május végén adta meg az amerikai hatóság. 

Sikerült tompítani a termelékenység romlásán
Sikerült tompítani a termelékenység romlásán

Ez azért nagy jelentőségű a magyar gyógyszergyártó számára, mert az USA nagy piac, jelentős a potenciális páciensek köre – az ő ellátásukból iparági becslések szerint akár félmilliárd dollárnyi bevételt is lehet realizálni. Ráadásul a májusi, júniusi licencmegállapodások alapján a világ egyre több részén elérhető már a termék, így Ausztráliában, Új-Zélandon, Latin-Amerikában, a Közel-Keleten és Észak-Afrikában, valamint Norvégiában és Lettországban. Nyugat-Európában már csak Franciaország, Spanyolország és Nagy-Britannia lefedetlen e tekintetben, ám Orbán Gábor szerint van esély arra, hogy a spanyolokkal sikerül partnerségre jutniuk.

Ugyancsak előrelépett a Richter a nőgyógyászati területen. Annak ellenére, hogy az Esmya forgalmának számottevő visszaesése tartós maradhat, ezt ellensúlyozhatja a portfolió bővítése. Az ehhez vezető út fontos lépése volt a kutatás-fejlesztési egységnek számító Everest cégben való Richter-részesedés növelése egy 15 millió dolláros tőkemelés révén. Ennek az együttműködésnek az eredménye 2021-22-ben várható.

Az viszont már a magyar gyógyszercég rövidtávú kilátásait javíthatja, hogy a csontritkulás elleni bioszimiláris hatóanyaga augusztus második felében az EU-piacra kerülhet – miután annak szabadalma lejár –, ahol azt azonnal bevezetik. Az onkológiai és reumatológiai célú készítményének szabadalma ugyan csak 2025-ben jár le az Egyesült Államokban, de a Richter már most felkészül erre, a gyártás Debrecenben kezdődhet meg.

Még ha első olvasatra furcsának is tűnhet, a szerializáció is hozott pozitívumokat a Richter számára. Bár az emiatti árbevétel-kiesés az első félévben 8 millió eurót tett ki és éves szinten akár a 20 millió eurót is megközelítheti, miután a szerializáció által érintett termékek értékesítése a gyógyszergyártási árbevétel több mint felét adja. E negatív hatást azonban a termelékenység javításával (személyi változtatásokkal, a munkaerő-tartalékok növelésével, több gyártósor beállításával) sikerült valamelyest enyhíteni – jelentette ki Orbán Gábor. Hozzátéve: a szerializáció miatti termelékenység-kiesés összességében 10 százalékos lehet.

Ami pedig 2019 második felének kilátásait illeti, a Richter gyógyszergyártásból származó, euróban számított forgalma 2-3 százalékkal emelkedhet, összbevételei – a nagykereskedelemmel együtt – pedig 5-6 százalékkal. Ezen belül Magyarországon és az Egyesült Államokban (utóbbiban a Vraylar nélkül) stagnáló bevétellel számol a társaság, a közép- és kelet-európai régióban 5, Oroszországban közel 10, Kínában 20 százalékos csökkenéssel. Ezzel szemben az EU-15 országaiban és Ukrajnában a forgalma 10-10 százalékkal bővülhet, míg Latin-Amerikában és az egyéb piacokon lehet stagnálás, de akár 5 százalékos gyarapodás is.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!