5p

Lapunk megbízható forrásokból származó értesülései szerint az egyik az augusztus 29-ei, amelynek során a Mészáros Lőrinc többségi befolyása alatt lévő cég pozitív hitelminősítést kapott ahhoz, hogy kötvényeket bocsásson ki. A másik pedig az E.ON Tiszántúli Áramhálózati Zrt. (Titász) megvásárlásának október 4-ei nyilvánosságra hozatala.

Mindkét közlés jelentős horderejű. A német Scope Ratings GmbH augusztus 29-ei döntése ugyanis zöld jelzést adott ahhoz, hogy az Opus Global Nyrt. 28,6 milliárd forint értékben bocsásson ki úgynevezett növekedési kötvényeket, amelyeknek akár a 70 százalékát, vagyis 20 milliárdot a Magyar Nemzeti Bank vásárolhat meg – 50 százalékot a jegyzéskor, a többit a másodpiaci forgalomban. A Titász pedig egy 2018 végén 100 milliárd forintos eszközértékkel bíró cég, amelynek megszerzésével az Opus nagy értékű, stabilan jövedelmező vagyonelemmel gyarapodhat – mutatott rá az adásvételt tervező E.ON és Opus közleménye. A tranzakció a társaság átvilágítását és a Gazdasági Versenyhivatal eljárását követően, 2020. harmadik negyedévben zárulhat.

Mivel az ilyen jellegű bejelentések egy társaság kilátásait jócskán javíthatják, logikus, ha az tükröződik a tőzsdei részvényei árfolyamában, nevezetesen, az felfelé indulhat el. Ez alól csak az szokott kivétel lenni, ha a piac már számít a nagy bejelentésre, mivel az kiszivárgott, vagy valamilyen okból logikusnak tűnik. Ezekben az esetekben sokszor előfordul, hogy a hivatalos közlést követően az árfolyam csökkenni kezd, az addig elért nyereséget ugyanis a befektetők gyorsan le akarják aratni, eladásaik hatására viszont egyre lejjebb megy a részvény kurzusa. Ezt hívják a szakzsargonban a „pletykára venni, hírre eladni” jelenségnek.

Csakhogy a részvényárfolyam egyik, az Opussal kapcsolatos esetet megelőzően sem nőtt, azt követően viszont csökkent, ami kétségtelenül nem tűnik logikusnak. Illetve ez utóbbi csak a Titász-bejelentés kapcsán egyértelmű. Az augusztus 29-ei pozitív minősítés napján ugyanis az Opus-részvények 2,7 százalékkal magasabban zártak, mint egy nappal korábban, majd a következő három tőzsdei napon további 5,5 százalékkal drágultak, azaz összességében csaknem négy nap alatt valamivel több, mint 8 százalékkal. Ezt követően azonban közel 4 százalékot veszítettek az értékükből, ami akár annak a bizonyos, bejelentés utáni profitrealizálásnak is betudható lehetne.

A Titász-ügylet nyilvánosságra hozatalával kapcsolatban már egyértelműbb a kép. A hivatalos közlés napján még 377,20 forintos árfolyam három tőzsdei nap alatt közel 16,5 százalékot zuhant. Vélhetően ez, vagy ez is vezethetett a piacbefolyásolási gyanú bejelentéséhez. Persze ehhez önmagában kevés a feltételezés, így valószínűsíthető, hogy az a piaci mozgásokból levonható következtetéseken túli további konkrétumokat is tartalmaz.

Az árfolyamesésre játszó (ismert angol elnevezéssel: short) ügyletek mindig voltak és lesznek is. Hiszen az nem tilos, ha valaki a piac akár csaknem egészével szemben úgy ítéli meg, hogy egy részvény árfolyama lefelé indulhat el – feltéve, hogy az adott befektető rendelkezik a kereskedni szánt pénzügyi eszközzel. A fedezetlen short ügyleteket azonban szigorúan bünteti az uniós szabályozás, mivel azokkal úgy lehet keresni, hogy a befektető olyan értékpapírokat ad el, amelyek még nincsenek a tulajdonában. Persze lehetséges, hogy azokat a részvényeket egy befektető kölcsönveszi annak érdekében, hogy majd egy későbbi időpontban kedvezőbb áron szerezhesse meg és így a kölcsön időpontjában meglévő piaci és a bekerülési érték közötti különbség jelentkezzen haszonként. A befektető e short-technikával arra spekulál, hogy az értékpapírokat alacsonyabb áron tudja megvenni, mint amennyiért eladta őket, így amikor a kölcsönvett értékpapírokat visszaadja az azokat számára kölcsönadó tulajdonosnak, az árkülönbözeten haszonra tehet szert.

Az, ha valaki úgy ad short-megbízást, hogy egyáltalán nincs a tulajdonában a papír, vagyis azt még kölcsönbe sem vette, a 2008 őszén kitört pénzügyi válság hatására – mint ahogy már említettük – ma már jogszabályellenes. Méghozzá egy 2012-es európai uniós rendelet értelmében, amely kimondja, a pénzügyi instabilitási időszakokban az olyan pénzügyi tranzakciók, mint például a fedezetlen short ügyletek, erősíthetik a részvényárfolyamok lefelé irányuló spirálját, ezzel jelentős károkat okozhatnak azok kibocsátóinak.

Az Opus bejelentésére az MNB most azt vizsgálhatja, történt-e jogszabálysértés, piaci visszaélés a cég részvényeivel. Mint azt a felügyeleti szóvivő, Binder István közölte, jelenleg értékelik az információkat, és azok alapján döntenek a további lépéseikről. Nem biztos, hogy ennek rövid időn belül lesz eredménye, hiszen a törvény alapján egy ilyen bejelentés kivizsgálására, amennyiben megalapozottnak találja az MNB a piaci visszaélés gyanúját, piacfelügyeleti eljárást indít, amelynek lefolytatására főszabály szerint 180 napja van a felügyeletnek. 

Most éppen az Opus bejelentésére kezdett vizsgálódni az MNB, de alaphelyzetben a felügyelet is folyamatosan monitorozza a szabályozott piacok működését, és szükség esetén azonnal intézkedik abban az esetben, ha akár a saját értékelése, akár egyéb fél bejelentése alapján piaci zavart észlel – jelezte Binder. Azt ugyanis, hogy kik, milyen mennyiségben kötöttek short-ügyleteket és azok fedezettek voltak-e, csak az MNB tudja megállapítani, miután kizárólag a felügyelet juthat hozzá ezen információkhoz.

Érdekes egyébként, hogy amióta fény derült az Opus bejelentésére, részvényei kilőttek, kedden például már több mint 4 százalékos pluszban is jártak a hétfői záróárukhoz képest. Ami lehet annak a jele is, hogy a shortoló berezelt és felhagyott az árfolyamesésre játszással.  

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!