A szaktárcánál, a mentőszolgálatnál és az egészségbiztosítási alapkezelőnél indított ellenőrzést a sürgősségi betegellátás kapcsán az Állami Számvevőszék – írja a Magyar Idők.
A napilap cikke szerint az ÁSZ többek között arra kíváncsi: a tárcavezető nyomon követte-e a sürgősségi ellátással kapcsolatos változtatások végrehajtását és ellenőrizte-e a kitűzött célok megvalósulását.
(Fotó: 123rf.com) |
Fontos kérdés például, hogy a miniszter nyomon követte-e, miként működik a sürgősségi ellátás rendszere, értékelte-e az eredményeket, s ellenőrizte-e a kitűzött célok megvalósulását. Az ellenőrzés első lépéseként az ÁSZ adatokat kért a szervezetektől. Második szempontként, módszerként a számvevőszék kikéri az érintettek, vagyis a sürgősségi ellátást igénybe vevő betegek véleményét – írja a napilap.
Szakorvos helyett a sürgősségire mennek
Ugyancsak a Magyar Idők írt arról néhány napja a Magyar Kórházszövetség legfrissebb felmérésére hivatkozva, hogy a sürgősségi osztályok legalább kétharmada napi működési problémákkal küzd.
A kórházigazgatókat tömörítő szervezet elnökhelyettese, Ficzere Andrea a lapnak azt mondta: érdemes lenne elgondolkodni azon, hogy - elsősorban a fővárosban - inkább kevesebb helyen legyen ilyen osztály, de ott biztonságos és magas színvonalú ellátást nyújtsanak a betegeknek.
Az elnökhelyettes kifejtette: a betegek sokszor indokolatlanul inkább a sürgősségi osztályt keresik fel, mintsem a szakorvost, hogy a várakozást elkerüljék. Emellett az általánosan alacsony egészségkultúra miatt olyan problémával is a sürgősségi osztályokhoz fordulnak, amelyek egyáltalán nem oda valók.
A létszámhiány bérspirált eredményez, amit a kórházszövetség szerint csak bérplafonnal lehet megállítani. Erre nemcsak a kigazdálkodhatatlan összegek miatt van szükség, hanem azért is, mert a helyzet súlyos bérfeszültséget eredményez a kórházakon belül.
Mindezek miatt felvetik, hogy inkább kevesebb kórházban legyen sürgősségi osztály, de ott színvonalas, könnyen hozzáférhető ellátást nyújtsanak.