A cseh miniszterelnök pénteken újságírók előtt mondott köszönetet a magyar kormánynak a segítségért és a két ország kapcsolatait igen jónak, barátinak minősítette. "Magyar barátaink szükség esetén mindig segítettek, mindig számíthattunk rájuk" - hangsúlyozta Babis. Emlékeztetett: Magyarország már korábban 160 új lélegeztetőgépet ajándékozott Csehországnak és 200 kórházi ágyat, amelyet eredetileg Magyarország rendelt meg, de átengedett Csehországnak.
Szijjártó Péter szintén azt hangsúlyozta, hogy Magyarország és Csehország viszonya baráti, a két gazdaság ezer szállal kötődik egymáshoz, s a magyarok és a csehek pedig nagyon szívesen látogatnak el egymás országába.
A miniszter cáfolta azt az interneten megjelent értesülést, miszerint bizonyos cseh hotelekbe nem engedik be azokat a magyarokat, akik keleti vakcinákkal lettek beoltva. "Ez nem igaz, ez hazugság" - hangsúlyozta Szijjártó. Megjegyezte, hogy a prágai magyar nagykövetség leellenőrizte az információt és írást is kapott róla, hogy ez az állítólagos értesülés nem igaz.
A Magyar Közlönyben megjelent kormányhatározat szerint Budapest pontosan 40 950 adag Pfizer BioNTech-vakcinát adott kölcsön Csehországnak.
Ausztria, Magyarország és Szlovénia áprilisban közösen tett ígéretet arra, hogy mintegy 80 ezer adag, koronavírus elleni vakcinát ad át Csehországnak, miután az nem értett egyet a 10 millió adag, európai uniós vakcina utólagos szétosztásakor elért kompromisszumos megállapodással.
Az oltási igazolványokkal kapcsolatban Szijjártó Péter elmondta: Magyarország eddig már 11 országgal kötött kétoldalú megállapodást a dokumentumok kölcsönös elismeréséről, s rövidesen legalább két újabb megállapodás is tető alá kerül. "Fontos turisztikai desztinációkról van szó" - szögezte le a miniszter.
"Ha be vannak oltva, ezen országok állampolgárait teszt-, és karanténkötelezettségek nélkül beengedjük Magyarországra. Minden olyan szolgáltatást is igénybe vehetnek, ami a beoltott magyar állampolgároknak a rendelkezésére áll" - tette hozzá Szijjártó.