5p

Ez a cikk Privátbankár.hu / Mfor.hu archív prémium tartalma, amelyet a publikálástól számított egy hónap után ingyenesen elolvashat.
Amennyiben első kézből szeretne ehhez hasonló egyedi, máshol nem olvasható, minőségi tartalomhoz hozzáférni, akár hirdetések nélkül, válasszon előfizetői csomagjaink közül!

Az OTP Bank elnök-vezérigazgatójának cége által kezelt alap és az OTP-től 2020 nyarán kurtán-furcsán távozott Barna Zsolt által irányított MKB Bank-csoporthoz tartozó alap közösen szerez részesedést egy pécsi, gyógyászati termékek kiskereskedelmével foglalkozó társaságban.

Összefonódást jelentett be öt entitás a Gazdasági Versenyhivatalnál (GVH) – derül ki a hatóság honlapjáról. A bejelentéshez csatolt összefoglaló szerint „a Bonitás Kockázati Tőkealap II. és a Solus I. Kockázati Tőkealap részesedést szerez a Phoenix Innovation Kft.-ben, aminek révén a Phoenix Innovation Kft. felett a Bonitás Kockázati Tőkealap II. és a Solus I. Kockázati Tőkealap közös irányítása jön létre.”

Kis hazánkban havonta több összefonódás bejelentésére is sor kerül. Erre azokat az egymással üzletelő feleket kötelezi a törvény, akik piaci súlya akkora, hogy a GVH-tól kell állásfoglalást kérniük, együttes szerepvállalásuk tekinthető-e versenyt korlátozó összefonódásnak.

Az, hogy most az összefonódások közül pont ezt emeljük ki, a szereplők személye indokolja. A Bonitás Kockázati Tőkealap II.-t az a Bonitás Befektetési Alapkezelő Zrt. menedzseli, amelynek egyedüli gazdája a Csányi Sándor OTP-vezér által kizárólagosan tulajdonolt Bonitás 2002 Befektető és Tanácsadó Zrt. A Solus I. Kockázati Tőkealap pedig az MKB Bank csoportjába tartozik, egészen pontosan az alapot az MKB-Pannónia Alapkezelő Zrt. menedzseli.

Csányi Sándor cége az egyik befektető. Fotó: MTI
Csányi Sándor cége az egyik befektető. Fotó: MTI

Nem csak az adja e tranzakció pikantériáját, hogy Csányi azt azt OTP-t irányítja, amelynek az MKB az egyik fő vetélytársa. Bár a piaci súlyukat kifejező mérlegfőösszegük alapján lapunk által elkészített 2020-as banki rangsorban hat hely választja el a két nagybankot egymástól, az OTP az 1., az MKB a 7. – előbbi mérlegfőösszege közel négyszer volt nagyobb az utóbbinál. Csakhogy az MKB éppen egyesülni készül az e listán 6. Takarékbankkal és 9. Budapest Bankkal, amely eredményeként létrejövő pénzintézet a második helyre léphet előre, magyarul, az OTP legnagyobb versenytársává válhat. Ezen eshetőség miatt is szerepel a cikkünk elején idézett GVH-s bejelentést tett öt entitás között a Magyar Bankholding Zrt. neve is, amely az MKB, a Takarékbank és a BB 2023 közepére tervezett fúzióját hivatott előkészíteni.

A szóban forgó ügyletet ugyanakkor az is pikánssá teszi, hogy az MKB-t az a Barna Zsolt irányítja, aki 2020 júliusáig éppen Csányi első számú helyettese volt. Akkor a kívülállók számára teljesen váratlanul távozott, hogy aztán mindössze negyven nappal később leigazoljon a Magyar Bankholdinghoz, majd tavaly decemberben átvette az MKB elnök-vezérigazgatói posztját is.

Ami pedig a verseny potenciális korlátozását illeti, a Bonitás Kockázati Tőkealap II. – az azt menedzselő cég honlapján szereplő tájékoztatás szerint – 2018 júliusában jött létre, 12,15 milliárd forintos jegyzett tőkével. Működését a Gazdaságfejlesztési és Innovációs Program (GINOP) Intelligens Szakosodási Kockázati Tőkeprogram keretében folytatja, nagyrészt európai uniós forrásból. Legalább 200 millió, legfeljebb 1,5 milliárd forintot fektethet be EGT-tagállambeli székhellyel és magyarországi – kivéve közép-magyarországi régióbeli – telephellyel rendelkező projektekbe. Az alap futamideje 2029. december 31-éig tart.

További hasonlóság az egymással üzletelő két alap között, hogy a Solus I. is részben a GINOP említett tőkeprogramjának forrásait használja – derül ki az alapkezelő honlapjáról –, részben pedig az MKB Csoport és stratégiai partnerei, mint magánpiaci befektetők által a rendelkezésére bocsátott tőkét. A Solus I. Alap 2023 végéig több mint 13 milliárd forint kockázati tőkét fog kihelyezni innovatív és intelligens technológiákat alkalmazó kis- és középvállalkozásokba.

S végül, ám korántsem utolsósorban akkor azért essen szó a szóban forgó ügylet tárgyáról, a Phoenix Innovation Kft.-ről is. E cég három éve, 2018. július 27-én alakult Pécsett, fő tevékenysége gyógyászati termék kiskereskedelme. A 2020-as beszámolójának kiegészítő melléklete szerint a két alap GVH-jóváhagyásra váró beszállása előtt hét tulajdonosa van, két magánszemély és öt korlátolt felelősségű társaság. Az csak érdekesség, hogy utóbbiak közül a Wine & More Kft. az MTK Budapest focicsapatot tulajdonló Zakor Sándor cége.

Megalakulásától egészen a múlt év végéig egyetlen fillér árbevételre sem tett szert, ellenben mindhárom évét veszteséggel zárta, a legnagyobbal, több mint 28 millió forintossal pont a 2020-ast. Mindezek ellenére a cég értékére utaló saját tőkéje a múlt év végén 32,4 millióra rúgott, amellyel szemben mindössze 5,3 milliónyi, kivétel nélkül rövid lejáratú, azaz egy éven belül rendezendő kötelezettség állt. A Phoenix által befektetett eszközök értéke évről évre nőtt, az a 2018 végi 3 millió forinttal szemben 2020 végén megközelítette a 88 milliót, ezek döntő többségében szellemi termékek – ezek, valamint a cégben rejlő lehetőségek mozgathatták meg a két alapot kezelők fantáziáját.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!