Csabai Károly, az Mfor.hu és a Privátbankár.hu szakújságírója a Trend Fm Reggeli Monitor című műsorában beszélt a tőke- és pénzpiaci kilátásokról.
A 2020-as év várható pénz- és tőkepiaci forgatókönyve már az új év második munkanapján átíródott. Január 2-án még úgy tűnt, minden folyik tovább az óévben megszokott mederben, hiszen a tőzsdék újabb rekordokat állítottak fel. Csakhogy aznap éjjel az amerikaiak dróntámadást intéztek Irakban lévő iráni potentátok ellen, amelyre a közel-keletiek válaszoltak is. Ez érthetően visszarántotta az árfolyamokat, egyúttal egy lényeges bizonytalanság-tényezőt hozott létre az idei évre.
Valamelyest háttérbe szorítva az addig első számúnak tekinthető faktort, az amerikai-kínai kereskedelmi purparlét. Amelynek első szakaszára a múlt év végén sikerült pontot tenni, ám ez csak egy részleges megállapodás, amelynek szentesítésére e hét szerdán kerülhet sor, a második szakasz azonban rázósabbnak ígérkezik. Kiszámíthatatlan ugyanis, mit tartogatnak a tarsolyukban a kínaiak. Valamivel nagyobb eséllyel lehet fogadni arra, hogy a novemberben esedékes amerikai elnökválasztáson újrázásra készülő Donald Trump megpróbálja elhúzni a paktumot, hogy addig is hangoztathassa, ő tudja azt végleg lezárni.
Már megszokhattuk, hogy a napjaink európai szappanoperájává előlépett Brexitben semmit nem szabad elkiabálni, most viszont nagyon úgy tűnik, hogy az Egyesült Királyság január 31-ei EU-s kilépése már kész tényként kezelendő. Még ha természetesen maradt kérdés az azt követő időszakra is, a britek nélküli unió ugyanis számos hatással jár, köztük olyanokkal, amelyek ma még nem felmérhetőek.
Idehaza március idusa helyett 2-ára kell figyelnünk, aznaptól ugyanis öt másodpercen belül célba kell érni az egyik bankból a másikba átutalt pénznek. A bankok állítják, hogy ez meg is valósul, azaz nem ismétlődik meg az a csúfság, ami tavaly, miszerint a 2019. július 1-jére beütemezett indulást nyolc hónappal el kellett halasztani. A zökkenőmentes startra utal, hogy a hangsúly ma már arra helyeződött át, vajon lesz-e díjmentes az elektronikusan kezdeményezett átutalás. Az MNB erre ösztökél, a bankok viszont ezt csak akkor lennének hajlandók teljesíteni, ha a kormány kezdeményezné a tranzakciós illeték és az ingyenes készpénzfelvétel eltörlését.
A teljes beszélgetést itt hallgathatja meg: