Ezekről az aktuális témákról beszélt Eidenpenz József, a Privátbankár.hu és az Mfor.hu szakújságírója a TrendFm Rádió Reggeli Monitor című műsorában.
Hétfőn történelmi csúcsot döntött az arany, 1940 dollár fölé is felment, az ezüst pedig szokatlanul nagy, hét százalékos ugrásokat produkált a napokban többször is. A sajtóban sűrűn ismételgetik a főbb okokat, mint a fontosabb nemzetközi jegybankok folyamatos pénznyomtatása, a kiszámíthatatlan, bizonytalan gazdasági helyzet, a biztonságos menedék iránti igény, a negatív reálkamatok. Van azonban egy olyan tényező, amelyről kevés szó esett, mégpedig a határidős piac sajátos működése is okozhat nagy árugrást.
Elfogynak az eladók az arany és ezüst piacán?
A határidős piacokon ugyanis fizikailag le kell szállítani a lejáratkor a fémet azoknak, akik még vételi pozícióban vannak. Ha pedig eljön a nap, lehet, hogy nem lesz elég fém a páncélszekrényekben. Emiatt a hagyományosan az eladói oldalon álló intézményi befektetők visszafogják magukat, alacsony tehát a kínálat, ez is hozzájárul az árrobbanáshoz.
A másik téma az volt, hogy Ausztriában márciusban hatalmasat esett a magyar foglalkoztatottak száma. Ennek mintegy kétharmada azonban májusban és júniusban már visszajött. Annak idején tavasszal a magyar munkaerőből bocsátották el a legtöbbet, később azonban ugyanúgy honfitársaink kapták a legtöbb keletkező álláshelyet. Ezzel együtt is év/év alapon még negatív a szaldó, kevesebben dolgoznak júniusban, mint egy évvel korábban.
Kicsi volt a lemorzsolódás Németországban
Németországban viszont az az érdekes helyzet áll fenn, hogy áprilisban is több külföldi dolgozott, mint egy évvel korábban. A magyarokra ugyan ez nem igaz, de náluk meglepően alacsony, néhány száz fős volt a lemorzsolódás a márciusi és áprilisi karantén-hónapokban.
(A német és osztrák foglalkoztatási adatokról lásd: Még a koronavírus sem képes a kivándorlás megállítására?) (Az aranyról és ezüstről részletesebben írtunk: Megjött az arany új aranykora, vagy a dollár összeomlását látjuk?)