4p

Tíz éve, 2008. szeptember 15-én gazdasági kataklizmára ébredt a világ. A Lehman Brothers hirtelen összeomlása egy szemvillanás alatt 25 ezer munkahelyet törölt el, és olyan dominóeffektust indított el a globális pénzpiacokon, mely a legsúlyosabb pénzügyi krízisbe torkollt a nagy gazdasági világválság óta. De sokak szerint egyenesen minden idők legsúlyosabb válsága volt. A Financial Times megszólaltatta az összeomlás nemzetközi főszereplőit és néhány hétköznapi károsultat is, mi pedig ezt kiegészítve a Privátbankár.hu-val együtt megkerestük a hazai aktorokat. Cikksorozatunkban az ő visszaemlékezéseiket mutatjuk be.

Nick Bayley (forrás: Duff & Phelps)
Nick Bayley (forrás: Duff & Phelps)

Nick Bayley, 53, London

Akkor: regulációs vezető, Londoni Értéktőzsde
Ma: regulációs tanácsadó, Duff & Phelps

2008. szeptember 14-én a City nagy cégeinek képviselőivel együtt én is részt vettem azon a vasárnap esti konferenciahíváson, melyen a Bank of England-os Paul Tucker azt mondta, a Barclay bebukta a Lehman akvizícióját, és hogy a Lehmant másnap reggel le fogják húzni a vécén. 

- kezdi történetét Nick Bayley. A regulációs szakembert ugyanúgy teljes sokként érte a fordulat, a Lehmant globális titánnak, az összeomlását pedig egyszerűen elképzelhetetlennek nevezte. Amikor Tucker átadta neki a szót, hogy mondjon valamit a fennálló helyzetre, röviden eldarálta, hogy mennyire fontos a Lehman, és hogy megvannak az alapszabályok, azoknak megfelelően kell ilyen esetekben eljárni, majd elhallgatott. Ahogy sorban haladtak, mindenki más ugyanezeket mondta el, senki sem volt olyan bátor, hogy kibökje: ebből óriási probléma lesz, és hatalmas dominó-effektust indít el.

Az említett alapszabályok szerint be kell fagyasztani az összes függőben lévő tranzakciót, rendezni őket, így a tartozás csak nettó összegekben fog fennállni az egyes intézmények között. Ilyet korábban is csináltak már, de jobbára szupermarketek és gyárak esetében - soha ilyen hatalmas intézménnyel nem kellett korábban megbirkózniuk. Ez meg is látszott a kollégákon, amikor Bayley másnap reggel beállított a Lehman londoni főhadiszállására. A legfölső emeletre ment, ahol korábban mindig fehérkesztyűs személyzet várta, valamint csodás kilátás a Temzére, és teljes nyugalom. Ami azon a reggelen először feltűnt neki, az volt, hogy az összes festmény hiányzott a falakról. A szinten 25 éves kollégák rohangáltak fejetlenül a laptopjaikkal, akiknek nyilvánvalóan fogalmuk sem volt, miként kéne eljárni. De még a vállalat ügyvédei sem hallottak a frissen érvénybe lépett alapszabályokról, Bayley-nek két órájába telt, mire mindent a szájukba tudott rágni.

De ez még csak a kezdet volt: a következő hetekben elhűlve nézték, ahogy minden pénzintézet összeroskad körülöttük.

Amikor leesett, hogy egy este alatt össze kell préselni a Bank of Americát a Merrill Lynch-csel, hogy a Goldmant valószínűleg meg kell menteni... el bírja képzelni? A Goldman Sachsot? Az "univerzum urait?" Még nekik is le kellett venniük a kalapot, és úgy járulni Warren Buffett színe elé. Az RBS-t és a HBOS-t megmentették, a Barclaysnek beszélnie kellett a katariakkal. Olyan érzés volt, mint az abszolút armageddon.

Szörnyű időszak volt ez Bayleynek is, de ő egyike volt azon szerencséseknek, akik át tudták menteni a karrierjüket a krízisen. Megmaradt a regulációs szakmában, amely viszont épp, hogy egy kisebb aranykorát éli azóta. 

Bayley szerint a válság egy hatalmas, kijózanító pofon volt. Megtanította mindenkinek, hogy egyáltalán nem lehet egy gazdaságot hatékony pénzügyi szektor nélkül működtetni. A sérülés, amit az összeomlás okozott a valós gazdaságnak, hidegzuhanyként érte.

Mi, pénzügyesek buborékban élünk. Bárki, aki erről mást mond, valószínűleg viccel. Többet fizetnek nekünk, mint a legtöbb iparágban. Megérdemeljük? Szerintem nem. Sokkal okosabbak a pénzügyes dolgozók, mint más iparágak dolgozói? Nem, szerintem nem. A legtöbbünk csak olyasvalaki, aki beszéd helyett cselekszik, és viszonylag magasra jutott vele.

(Financial Times)

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!