4p

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Tíz éve, 2008. szeptember 15-én gazdasági kataklizmára ébredt a világ. A Lehman Brothers hirtelen összeomlása egy szemvillanás alatt 25 ezer munkahelyet törölt el, és olyan dominóeffektust indított el a globális pénzpiacokon, mely a legsúlyosabb pénzügyi krízisbe torkollt a nagy gazdasági világválság óta. De sokak szerint egyenesen minden idők legsúlyosabb válsága volt. A Financial Times megszólaltatta az összeomlás nemzetközi főszereplőit és néhány hétköznapi károsultat is, mi pedig ezt kiegészítve a Privátbankár.hu-val együtt megkerestük a hazai aktorokat. Cikksorozatunkban az ő visszaemlékezéseiket mutatjuk be.

Julia, Melbourne, Florida

Akkor: kisvállalkozó
Ma: szakápoló-jelölt

Julia 2006-ban vásárolt hitelre házat a floridai Melbourne-ben. Ez az ingatlanpiaci boom csúcsán történt. Az asszony kevesebbet költött a házra, mint amennyit megengedhetett volna, de spórolni akart, mert nem volt egyedül: férjével a második gyereküket várták. Minden szépnek tűnt, megvolt a család és a közös webdesign-vállalkozás, ami nem volt ugyan nagy, de jól muzsikált. Férjével együtt évi 270 ezer dollárt kerestek, a ház ennél kevesebbe került, így azt tervezték, Julia egy év szabadságra mehet, hogy a gyerekekkel legyen. A házvásárlás tehát jó ötletnek tűnt - nem sokkal később derült ki, hogy egyáltalán nem volt az.

A gazdasági összeomlás hatásait hamar megérezték. 2008 végén, 2009 elején már egyértelműen látták, hogy a hanyatlás mindenkit érint: az emberek egyszerre nem akartak weblapokra és dizájnra költeni. Inkább megvettek valami olcsó, előre dobozolt szájtot, és megkérték őket, hogy párszáz dollárért csavarjanak rajta egyet. De a legtöbben inkább haverokon, családtagokon keresztül intézték ezt is.

A hálátlan helyzet nagy bevételkiesést jelentett a családnak. A férj annyira pánikba esett, hogy egy nap fogta az összes megtakarított pénzüket, és lelépett, otthagyva Juliát egy hat- és egy kétéves kisgyerekkel, egy bedőlt vállalkozással, egy heti egynapos ápolói mellékállással és jelentős tartozásokkal. És egy nagy családi házzal, melyet az asszony egyedül már nem tudott megengedni magának.

A következő néhány évben megmaradtam a házban, aminek az értéke a szemeim előtt zuhant a felére annak, mint amennyiért én megvettem. A bűnözés felerősödött a környéken. Ötször rabolták ki a házat, a riasztórendszer ellenére. Bármit is hagytak kint a gyerekek - gördeszkát, biciklit - az reggelre eltűnt. A krízis előtt sosem tapasztaltunk ilyen problémát.

Juliának újra meg kellett tanulnia szegénynek lenni - mint mondja, ez olyan volt, mintha ismét kollégista lenne, de már gyerekekkel. 2011-ben jelentett csődöt. A hitelképességi pontszáma addigra megfeleződött, és ami a ház vásárlásakor még biztos hátteret mutatott, az ekkorra már olyan hátteret tükrözött, ami elriasztotta a hitelezőket. Egy ügyvéd ismerőse azt javasolta neki, hagyja, hogy elkobozzák a házát, mert a hiteltörlesztés miatt még arra se lett volna pénze, hogy ha eladja a házat, befizesse utána az adót. Három munkahelyen dolgozott, de még így sem maradt pénze, így végül leállt a hitelek törlesztésével. El is veszítette a házat.

Hat évébe telt, míg sikerült talpra állnia: visszaküzdötte átlagos szintre a hitelképességét, lett végre normális keresete, némi spórolt pénze, és ismét tudta fizetni a nyugdíjalapot is. Visszament tanulni, jövőre teheti le a szakápolói vizsgát. Felvette a diákhitelt, de most már sokkal körültekintőbben jár el, mint korábban.

Kevésbé érzem magam biztonságban, mint a krízis előtt. A saját bőrömön tanultam meg, hogy a kisember nem prioritás. Nem tartottuk a lépést az inflációval, az oktatás sokkal drágább lett, és csak nagy küzdelmek árán lehet fenntartani a középosztálybeli életmódot. Lehet, hogy az amerikai vállalatokat megmentették, de engem nem mentett meg senki.

 

A sorozat első része a Lehman Brothers akkori alelnökének, Kaori Shigiyának a történetét eleveníti fel, itt.
A második rész egy brit kisvállalkozóról szól, aki majdnem belehalt a válságba - ez a történet itt olvasható.

(Financial Times)

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!