3p

Tíz éve nem ütöttek nyélbe annyi, 5 milliárd dollárt meghaladó értékű vállalat-adásvételi ügyletet, mint 2018-ban – derül ki az Allen & Overy nemzetközi ügyvédi iroda legfrissebb elemzéséből. S az idei évet illetően is optimisták.

A geopolitikai bizonytalanságok, a Brexit és az amerikai-kínai kereskedelmi háború ellenére az elmúlt évben sem torpant meg a vállalatfelvásárlási láz – jelentette ki az Allen & Overy budapesti partnere, Lengyel Zoltán. Ezt segítette a viszonylag kedvező tőkepiaci környezet, valamint a könnyen elérhető finanszírozás.

A kisállat-eledelt gyártó Partner in Pet Food felvásárlása volt a csúcs idehaza
A kisállat-eledelt gyártó Partner in Pet Food felvásárlása volt a csúcs idehaza

Fotó: Real Deals

A tranzakciók több mint a felét a cégek aukción adták el, ami azt mutatja, hogy volt érdeklődés a felkínált vállalatok iránt, így az eladók is magabiztosabban választhatták az aukciós értékesítési formát, aminek révén persze magasabb árat is elérhettek.

Érdekes, hogy tavaly már nem csak a stratégiai befektetők, hanem egyre inkább a magántőke-alapok is olyan befektetési célpontokat keresnek, amelyek beleillenek a meglévő portfoliójukba. Sikeresek is voltak, az aukciók csaknem a felét nyerték meg a magántőke-alapok, ami Lengyel Zoltán szerint többségében ennek a viszonylag új stratégiának volt köszönhető. No meg annak, hogy az árakban is versenyre tudtak kelni a stratégiai befektetőkkel, akik hajlamosak túlfizetni a cégeket. Az Egyesült Királyság után a legtöbb aukciós vállalatértékesítésre Kelet-Közép-Európában került sor.

Érdekes, hogy még az sem vetette vissza a vállalatfelvásárlásokat és -egyesüléseket (angol rövidítésén: M&A), hogy világszerte egyre jobban terjed a protekcionizmus. Nemcsak Ázsiában, hanem Németországban és Franciaországban is korlátozzák a külföldi befektetők személyét – s tavaly már Magyarország is hozott ilyen intézkedéseket. 

Kelet-Közép-Európában az M&A-tranzakciók összértéke 2018-ban tovább növekedett, ennek ellenére a befektetők még mindig bizonytalanul ítéli meg a régió kilátásait. Magyarországon az egyik legjelentősebb ügylet az volt, amelynek keretében a Cinven nemzetközi magántőke-befektető társaság 607 millió dollárért felvásárolta a magyar kisállat-eledelt gyártó Partner in Pet Food-ot. De az élénk magyarországi ingatlanpiac a hitelportfoliók iránti érdeklődést is felpörgette. A svéd Intrum Justitia és a Raiffeisen Bank például az Aegon Hitel Zrt. részvényeit, illetve annak jelzáloghitel-portfolióját vásárolta meg 2018-ban. 

Globálisan sok társaság vett technológiai cégeket. Hogy ne érjék a vevőket később meglepetések, számos vevő kötött olyan megállapodást, miszerint a vételárat szakaszosan, bizonyos feltételek teljesülése esetén fizetik ki a vevőknek. Az ellen pedig egyre többen kötnek biztosítást, ha esetleg akár évekkel később is csontvázak hullanának ki. Míg hat éve még csak a felvásárlások 7 százalékában próbálták a vevők bebiztosítani magukat az előre nem látható események ellen, addig ma már a 70 százalékában. Ugyanez az arány a kelet-közép-európai régióban 33 százalék volt a magunk mögött hagyott évben.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!