4p

Az állami támogatások ideiglenes segítséget nyújtanak a járvány által érintett vállalkozásoknak, ugyanakkor prognosztizálható, hogy a kormányzati támogatások visszaesésével a vállalati felvásárlási és egíbeolvadási ügyletekkel kapcsolatos jogviták száma, értéke és komplexitása növekedni fog – vetítette előre a DLA Piper nemzetközi jogi cég.

A “Global M&A in 2020: Impact of COVID-19” című jelentésben vizsgált joghatóságok több mint 60 százaléka az M&A tranzakciókkal összefüggő viták számbeli emelkedéséről számolt be, így a piaci szereplők megalapozottan kalkulálnak a jogviták további gyarapodásával 2021-ben.

A kiterjedt nemzetközi elemzés rámutat arra, hogy koronavírus-járvány a cégek túlnyomó többségét kedvezőtlenül érintette, azonban egyes vállalatok esetében a hatás akár pozitív is lehetett. Azok a vállalkozások például, amelyek már korábban belső technológiai változtatásokat eszközöltek, most a változásra irányuló folyamatok gyorsulását és ezzel együtt vállalkozásuk értékének növekedését tapasztalhatják.

Molnár Gábor, a DLA Piper Hungary partnere és társasági jogi és M&A csoportvezetője elmondta: „2020 második negyedévében jelentős lassulást tapasztaltunk a felvásárlási piacon, sok vállalat inkább a túlélésre, mintsem az M&A terveik megvalósítására koncentrált. Elmondható azonban, hogy a piac határozottan felpörgött a nyári időszak után: az esetlegesen eddig elhalasztott tranzakciók esetében a felek több esetben ismét tárgyalóasztalhoz ültek.”

A DLA Piper szakértőinek várakozásai alapján a technológiai, az élelmiszer-, italgyártó- és az élettudományi iparági tranzakciók továbbra is fölényben lesznek, de hamarosan megélénkülhetnek a nehéz helyzetben lévő szektorokban is az M&A üzletkötések – főleg a kiskereskedelemben, vagy a vendéglátásban és szabadidő-iparban, – különösen, ha a kormányok által eddig biztosított pénzügyi támogatások a későbbiekben visszaesnek.

Kovaloczy Áron, a DLA Piper Business Advisory kft. ügyvezető igazgatója, a DLA Piper pénzügyi és üzleti tanácsadási üzletágának magyarországi vezetője hozzátette: „2021 júliusa fontos mérföldkő lesz. Több mint egy éves törlesztési moratórium után ekkor hull majd le a lepel arról, hogy mekkora bajba kerültek a COVID járványnak leginkább kitett vállalatok, és mekkora nemteljesítő hitelállomány (NPL) alakul ki a bankoknál. Jövő év második felében derül ki igazán, hogy a járvány mennyi kényszereladást fog okozni, milyen hatással lesz a hazai M&A piacra.

Ez az időszak azért is lesz izgalmas, mert a törlesztési moratórium megszűnésével lényegében egyidőben kerül bevezetésre Magyarországon a Szerkezetátalakítási Irányelvnek megfelelő új szabályozás, amely új lehetőséget fog kínálni a nehéz helyzetben lévő, de életképes vállalatok számára, és ez várhatóan az M&A lehetőségekre is hatással lesz.”

Újabb mentőöv

2019 nyarán hatályba lépett az Európai Parlament és a Tanács (EU) 2019/1023 irányelve, a Szerkezetátalakítási Irányelv, mely lehetőséget biztosít egy eddig a magyar jogban nem létező eljárás meghonosítására: az életképes, de nehézségekkel küszködő vállalkozások korai restrukturálására. A szerkezetátalakítás célja, hogy a fizetésképtelenség szélére sodródott adós egyes hitelezőivel vagy valamennyi hitelezőjével olyan szerkezetátalakítási tervet fogadjon el és hajtson végre, amellyel megelőzhető az adós fizetésképtelensége, illetve biztosítható a működőképessége. Az irányelv átültetése a nemzeti jogba tervek szerint a törlesztési moratórium megszűnésével lényegében egy időben, 2021 júliusában fog megtörténni.  

A 2020-ban megfigyelhető globális M&A aktivitás nagyban tükrözi a világjárvány által vezérelt gazdasági növekedési irányokat. Az idei tranzakciók legnagyobb részét (18%) a technológiai szektor adja, amelyet az élelmiszer- és ital szektorban végrehajtott ügyletek követnek. Ezen adatok jól mutatják, hogy az alapvető élelmiszerek beszerzéséhez hasonlóan a digitális kereskedelem is létfontosságúvá vált az elmúlt hónapok során a korlátozások, lezárások következtében.

A különösen vonzó eszközök (pl. bizonyos gyógyszeripari és technológiai vállalatok) esetében rendkívül erős piaci verseny alakult ki az aukciók során, amelyek nagy számú ajánlattevő részvételével, rövid időn belül zajlottak le. A jelentés tanúsága szerint a vevők többsége továbbra is a többségi részvénypakett felvásárlását célozza, 2020 során ugyanakkor jelentősen nőtt a kisebbségi részvényügyletek aránya, mivel a vevők a rendkívüli gazdasági bizonytalanság idején törekednek a költségek és kockázatok mérséklésére.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!