4p

Túléli Budapest a következő öt évet is kormánytámogatás nélkül?
Milyen kapcsolatot lehet kialakítani a Fidesszel, Magyar Péterrel és Karácsony Gergellyel?
Online Klasszis Klub élőben Vitézy Dáviddal!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 13. 16:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Ismét pályázat útján próbálta az Országos Mentőszolgálat megtalálni azokat a szolgáltatókat, akiknek az elmúlt évekhez hasonlóan kiszervezheti a koraszülöttmentést. Ám anyagi forrás hiányában nem tudtak megállapodni egyikkel sem.

Kevesen tudják, hogy évente átlagban 80 ezer újszülött jön a világra Magyarországon, ezeknek körülbelül 8,5 százaléka koraszülött. Az ő mentésük és szállításuk kiemelt feladat, amely a Nemzeti Fejlesztési Tervben is szerepel. A csecsemőhalálozás csökkentése olyan cél, amelyet pénzhiány miatt nem lehet elodázni, Magyarország ugyanis a 4. legrosszabb helyen áll Európában – áll a Pécsi Gyermekklinikán működő Szívbeteg Gyermekekért Alapítvány honlapján, amely 2004 novembere óta a Dél-Dunántúlon kizárólagos hatáskörrel végzi a koraszülött és beteg újszülöttek sürgősségi ellátását és szállítását. 

Magyarországon kilenc koraszülöttmentő centrum működik.

Nemrégiben két közbeszerzési eljárást is kiírt az Országos Mentőszolgálat (OMSZ) koraszülöttmentési szolgáltatásra, 2 éves időtartamra, ám mindkét kiírást eredménytelenné nyilvánították október 24-én.

Újabb közbeszerzést írnak ki, de addig sincsenek veszélyben a koraszülöttek.
Újabb közbeszerzést írnak ki, de addig sincsenek veszélyben a koraszülöttek.
Fotó: Depositphotos

Az ok prózai: még a legalacsonyabb árú ajánlathoz is kevés volt a pénz.

Vagy ahogy az indoklásnál írják: „A rendelkezésére álló anyagi fedezet összege nem elegendő a szerződés megkötéséhez az értékelés alapján legkedvezőbb ajánlatot tett ajánlattevővel.” 

Megkérdeztük az utóbbi időben az új ügyeleti rendszer miatti kritikák kereszttüzébe került OMSZ-t, hogy a sikertelen koraszülöttmentésre kiírt közbeszerzést követően hogyan oldja meg a közeljövőben a legsérülékenyebb kicsik mentési feladatait.

„Az Országos Mentőszolgálat az újabb közbeszerzési eljárás megindítása érdekében a szükséges intézkedések megtételéről haladéktalanul gondoskodott, a koraszülöttmentés az új közbeszerzés sikeres lefolytatásáig is zavartalan marad” – válaszolta kérdésünkre Győrfi Pál kommunikációs vezető.

Arra a kérdésre, hogy mekkora volt a rendelkezésre álló összeg, nem árult el részleteket, de azt hozzátette, hogy „az OMSZ a központi költségvetésből erre a célra biztosított fedezet összegét a jogszabályi előírásoknak megfelelően, az ajánlatok bontásakor közölte az ajánlattevőkkel.” Ebből arra lehet következtetni, hogy a továbbiakban sem emelik meg a fedezet összegét, hanem az ajánlattevők rugalmasságában bíznak.

Mindenesetre az előző közbeszerzési eljárás metódusa is hasonló volt, ott sem sikerült elsőre megállapodni. Végül a 2021-ben koraszülöttmentésre megkötött OMSZ-szerződés a Peter Cerny Alapítvánnyal 1,336 milliárd forintra szólt, a Magyar Koraszülött és Újszülött Mentő Alapítvánnyal pedig 2,66 milliárd forintról állapodtak meg. 

Évi többezer koraszülöttmentés zajlik

A közbeszerzés egyik részében az OMSZ évi 2870 esetre (ezt a korábbi évek átlag esetszámai alapján számolták ki) és a 6000 gramm alatti súlyú, 60 centiméternél kisebb, kritikus állapotú kora- és újszülöttek ellátására keresett szolgáltatót, amihez legalább 1 darab 24 órás teljes felszerelésű, szaknyelven neonatológiai rohamkocsi, valamint 1 darab 24 órás szállító neonatológiai mentőgépkocsi (szállító) is szükséges az ország számos pontján, köztük Budapesten.

Erre a feladatra csak egyetlen ajánlat érkezett be, a Peter Cerny Alapítványé, amit nem fogadtak el. A 35 éves alapítvány egyik mentőautója nemrégiben épp tönkrement, ezért a mindennapi feladatok mellett most egy új mentőautóra gyűjtenek, és várják a lakosság felajánlásait.

A másik pályázat évi 3493 esetre vonatkozott hasonló feladatokkal, de legalább 8 darab 24 órás teljes felszerelésű neonatológiai rohamkocsival szintén majd az egész országban.

Ezekre a feladatokra az elmúlt időkhöz hasonlóan tett közös ajánlatot a Koraszülött és Újszülött Mentő Alapítvány, hiszen Magyarországon ezt a feladatot évek óta – nyolc regionális alapítvánnyal együttműködve – ők látják el az Országos Mentőszolgálattal kötött szerződés alapján.

Az alapítvány a következő nyolc céget képviselte az eredménytelennek bizonyult ajánlatában: a Bébi Koraszülött Mentő Alapítványt, a Koraszülött és Gyermek Intenzív Ellátásért a DOTE Gyermekklinikán Alapítványt, az Egészséges Újszülöttekért Alapítvány Kisalföldet, a Koraszülöttmentő és Gyermekintenzív Alapítványt, a Segíts Élni Alapítványt, a Szívbeteg Gyermekekért Alapítványt, a Beteg Gyermekekért Alapítványt és a Partiscum Koraszülött mentő Alapítványt.

2024-ben a Koraszülött és Újszülött Mentő Alapítványhoz beérkezett 1 százalékos adó-felajánlások egyébként 46 599 000 forintot tettek ki, ennyivel lett kicsit könnyebb a költségvetésük.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!