6p

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

A gyermekek jóllétének biztosítása egyáltalán nem könnyű feladat: egyre több az életével elégedetlen fiatal. Az aggasztó jelenségre egy friss európai jelentés is igyekszik felhívni a figyelmet.

A boldogság elérése és fenntartása az egyéni és társadalmi jóllét szempontjából is fontos cél. Számos felmérés készült már a témáról, a kutatók folyamatosan keresik a magyarázatot arra, hogy milyen emberi és környezeti tényezők alapozhatják meg a boldogságot, és kik azok, akiknek sikerült vagy sikerülhet megtalálni. Az évről-évre kiadott World Happiness Report szerint például 2024-ben a finn a világ legboldogabb nemzete. 

Ennél sokkal kedvezőtlenebb besorolást kapott az Egyesült Királyság egy másik területen: a gyermekek jóllétét tekintve ugyanis Európa legboldogtalanabb országának számít – számolt be róla a Good Childhood Report 2024-es felmérés eredményét idézve az Euronews. 

A legjobbak és a kevésbé szerencsések 

Noha az Európai Unió a világ egyik leggazdagabb régiója, egyes tagállamaiban meglehetősen nagy a különbség a legfiatalabbak mentális egészségét és jóllétét is illetően – csakúgy, mint egész Európában. A Children's Society nevű brit jótékonysági szervezet jelentéséből, a Good Childhood Reportból az derült ki, hogy az európai fiatalok csaknem 17 százaléka – vagyis nagyjából minden hatodik – elégedetlen az életével. Ami aggasztó arány. Ebből a szempontból a holland fiatalok érzik magukat a legkomfortosabban: a felmérésbe bevont 15 évesek mindössze 6,7 százaléka számolt be arról, hogy nem elégedett az életével. Hasonló a Finnországban és Dániában élő fiatalok helyzete: előbbiek 10,8, utóbbiak 11,3 százaléka vallott arról, hogy elégedetlen. 

Az Egyesült Királyságban a legrosszabb a helyzet, ahol a fiatalok 25,2 százaléka jelezte elégedetlenségét; ezt követi Lengyelország (24,4 százalék) és Málta (23,6 százalék). Jack O'Neill, a Children's Society politikai és közkapcsolati vezetője az eredménnyel kapcsolatban az Euronews-nak elmondta: riasztónak tartja, hogy az Egyesült Királyságban a fiatalok jólléte és elégedettsége jóval alacsonyabb, mint európai társaiké. 

Nem egyetlen tényezőtől vagy körülménytől függ, hogy a gyerekek és a kamaszok elégedettek lesznek-e az életükkel
Nem egyetlen tényezőtől vagy körülménytől függ, hogy a gyerekek és a kamaszok elégedettek lesznek-e az életükkel
Fotó: Depositphotos

Miért ilyen rossz a helyzet a briteknél?

Az elégedettséget és boldogságot megalapozó környezeti tényezők közül meghatározó szerepe van a biztonságot nyújtó családi háttérnek, melynek része a szülői példamutatás és viselkedésminta. A megkérdezett brit fiatalok közül ötből kettő aggódik a megélhetés miatt, ami egyértelműen tükrözi, hogy a szülők pénzügyi aggodalma átragad a fiatalokra is. Jóllétüket a társadalmi-gazdasági egyenlőtlenségek is befolyásolják: az elégedetlenséget tekintve itt volt a legnagyobb a különbség a megfelelő anyagi helyzetű családban élő és a hátrányos helyzetű fiatalok között.

A jelentés arra is kitért, hogy a megkérdezett 15 éves brit fiatalok 11 százaléka pénzhiány miatt nem étkezik rendszeresen, 50 százalékuknak pedig megfelelő anyagi forrás híján le kell mondania a közösségépítő programokról, például az osztálykirándulásról; ami idővel társadalmi elszigetelődéshez vezethet. 

Hol van Magyarország az európai listán? 

A jelentésben szereplő 28 ország közül Magyarország a 7. helyen áll 12,6 százalékos elégedettségi aránnyal, ami európai viszonylatban egyáltalán nem tekinthető rossznak. A jelentés elkészítéséhez egyébként számos, különböző forrásból származó, a fiatalok életével és elégedettségével kapcsolatos adatot használtak fel, többek között a OECD Nemzetközi Tanulói Felmérési Programjából (PISA) és a Children's Society éves felméréséből.  

A már említett megélhetés mellett az emelkedő fogyasztói árak, a bűnözés, a környezetvédelem, az online biztonság, az új betegségek és járványok, a társadalmi egyenlőtlenségek, a hajléktalanság, a bevándorlók helyzete és a munkanélküliség miatt is aggódtak a megkérdezett fiatalok. De az elégedettséget befolyásoló tényezők között szerepelt az iskolai közeg és az iskolai biztonság is, beleértve a bullyingot, vagyis a zaklatást is. 

A legtöbb, jelentésben szereplő európai országban négy év alatt kimutathatóan csökkent az életükkel elégedett fiatalok aránya: a 2018-ban mért 74 százalékról 2022-re 69 százalékra esett vissza. Az ENSZ Gyermekalapja, az UNICEF szerint ebben a szegénységnek van a legnagyobb szerepe. A szervezet jelentése utal rá, hogy az Európai Unióban körülbelül 20 millió – azaz minden negyedik – gyerek tapasztalja meg a szegénységet vagy a társadalmi kirekesztést, ami negatív hatással lehet testi és szellemi fejlődésükre, és jövőbeli kilátásaikra.

Azok a fiatalok, akiknek a mentális egészsége megsínyli a nélkülözést, jóval nagyobb arányban küzdenek stresszel, szorongással vagy depresszióval, mint akik rendezett körülmények között, anyagi  biztonságban élnek. 

Amint azt Ally Dunhill, az Eurochild nevű szervezet érdekvédelmi és kommunikációs igazgatója a lapnak elmondta: mindez a fiatalok boldogulására is rányomja bélyegét. „Ezek a gyerekek nem vesznek részt az oktatásban. Néhányan nem is járnak iskolába, vagy ha járnak, annyira fáradtak, fáznak vagy éhesek, hogy nem biztos, hogy képesek figyelni és tanulni” – hívta fel a figyelmet a szegénység egyik legsúlyosabb következményére Dunhill. Mint mondta: ha valaki kiesik az oktatásból, az csökkenti az esélyét annak, hogy kitörjön a szegénységből, és nagyobb valószínűséggel felnőttként is ezzel küzd majd.  

Az online biztonság is fontos a jólléthez

AZ UNICEF csak egy a sok szervezet közül, ami igyekszik felhívni a figyelmet azokra a veszélyekre, amelyek a digitalizáció egyik velejárójával, a folyamatos online jelenléttel járnak. Ezek közé tartozik a netes zaklatás – a cyberbullying –, a kéretlen vagy káros tartalmaknak való kitettség, és a dezinformálás: ezek egytől egyig károsan hatnak a gyerekek és a fiatalok jóllétére. Az olyan közvetlen hatásokról, mint a függőség és a társadalmi elszigetelődés, már nem is beszélve. 

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!