Az egészségbiztosító márciusi adatai szerint 341 felnőtt, 238 gyermek és 392 vegyes praxis volt üres. Ez összesen 971 betöltetlen háziorvosi szolgálatot jelent, mondta Körösi László, a Nemzeti Egészségbiztosítási Alapkezelő (NEAK) ellátási főigazgató-helyettese a Magyar Kórházszövetség Mátraházán tartott kongresszusán — számol be róla az Economx.
Egy évvel ezelőtt 2024 februárjában 955 praxis volt betöltetlen, 771 ezek közül már szintén egy éve üresen állt a Nemzeti Egészségbiztosítási Alapkezelő (NEAK) adatai szerint.
Fotó: NEAK
A magyar háziorvosi rendszerben a praxisok fele felnőtt betegeket lát el, majdnem negyedük vegyes praxis, és másik negyedük pedig gyermek háziorvosi praxis. 2020-ban a koronavírus-járvány idején még csak 481 praxis volt üres, ebből 356 rendelőben több mint egy éve akkor sem rendelt orvos.
A háziorvosok korfája sem áll túl jól, az alapellátásban dolgozó orvosok átlag életkora 60 év, a csúcséletkor 66 év, az alapellátó orvosok 10 százaléka pedig 75 évnél is idősebb – sorolta az adatokat Körösi László.
Ma egy felnőtt praxis 3,5 millióból gazdálkodik, egy gyermekeket ellátó praxis 3,3 millióból, a vegyesek 3 millió forintból. Utóbbi praxisból van egyébként a legtöbb betöltetlen szolgálat Magyarországon.
A főigazgató-helyettes a kitörési pontok között említette, hogy a csökkenő lakosság szám mellett ugyanaz a praxis szám nem tartható fenn, a körzetösszevonás egy lehetséges megoldás lehet. Konszenzus alapján kell ezeket a problémákat megoldani. Fentről nem lehet ezeket a dolgokat vezérelni, helyi szinten kell megoldást találni – emelte ki Körösi László.