3p

Az innovációs alap terhére vállalt 2010. és 2011. évi mintegy 50 milliárd forint kötelezettség pénzügyi fedezetéből hiányzik 13 milliárd forint - mondta Fellegi Tamás nemzeti fejlesztési miniszter pénteken a Magyar Innovációs Szövetség (MISZ) küldöttgyűlésén.

Elmondta, hogy a szerződések áttekintését követően a kifizetési igényeket rangsorolták, és hamarosan elindítják a folyósítást, elsőként 2 milliárd forinthoz jut 214 kedvezményezett.

Kérdésre válaszolva Fellegi Tamás közölte, hogy lesz következő kifizetési kör, ami függ a hiányzó forrás kigazdálkodásától és a szerződések átvizsgálásától.

Az innovációs szövetség küldöttgyűlésén Fellegi Tamás hangsúlyozta, hogy a kormány átalakítja a kutatás-fejlesztés-innováció intézményrendszerét és a támogatást. Emlékeztetett arra, hogy megörökölt támogatási rendszerből hiányzott az átfogó stratégia.

A már megújult intézményrendszerben létrejött a Nemzeti Kutatási, Innovációs és Tudománypolitikai Tanács, a Nemzeti Innovációs Hivatal, és a Nemzeti Fejlesztési Minisztériumhoz került a pályázatok lebonyolítása, kezelése. A miniszter elmondta, hogy az átalakítás során 2011. június 30-ig kialakítják a kutatás-fejlesztés-innovációs egycsatornás finanszírozási rendszerét.

A nemzeti fejlesztési miniszter emlékeztetett arra: Magyarország vállalta, hogy 2020-ra a GDP 1,8 százalékát fordítja kutatás-fejlesztés-innovációra a jelenlegi 0,9 százalékkal szemben.

Fellegi Tamás közölte, hogy az Új Széchenyi Tervben 2013 végéig 200 milliárd forint uniós forrást csoportosítottak át erre a területre. A szabadon felhasználható uniós forrásokkal kapcsolatban megjegyezte, hogy a kormányváltáskor még 3.500 milliárd forinttal kalkuláltak, ez legjobb esetben 2.000 milliárd forint lehet. Azért nem lehet megmondani a pontos összeget, mert még vannak olyan uniós eljárások Magyarország ellen, amelyek érinthetik ezt az összeget, ezért sem hirdettek meg 1.100 milliárd forintnál többet első körben az ÚSZT-ben.

Az Új Széchenyi Terven az idén több mint 72 milliárd forint támogatás áll rendelkezésre a tudomány-innováció kitörési pontra, és 2013 végéig összesen mintegy 200 milliárd forinttal lehet számolni - emelte ki Fellegi Tamás.

A nemzeti fejlesztési miniszter a küldöttgyűlésen beszámolt arról is, hogy megkezdték a nemzeti programokkal a tudásgazdaság erősítését, példaként említette a Talentis Programot, amelyben stratégiai tulajdonosként is jelen lesz az állam, illetve a szegedi lézerprogramot, amely Szegedet a régió innovációs, gazdaságfejlesztési központtá teszi.

Monszpart Zsolt, a MISZ általános elnökhelyettese a szövetség 2010. évi beszámolóját kiegészítve rámutatott arra, hogy az Európai Unió az innovációt a gazdaság motorjának tekinti. Ennek szellemében indította az EU-2020 stratégiában az innovatív unió fejezetet.

Elmondta: a szövetség elégedetlen azzal, hogy késéssel alakult meg a Nemzeti Innovációs Hivatal, és még mindig nincs kinevezett elnöke, az innovációs alap egy részét pedig a kormány zárolta.

MTI

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!