Minden nehézség ellenére növelni kell a megújuló energia részarányát és a biomassza energetikai hasznosítását, a versenyképes beruházásokhoz azonban a növényi alapanyagok komplex felhasználására és a kisebb léptékű fejlesztések támogatására lenne szükség - mondta a szakember a Bioedith program keretében rendezett nemzetközi konferencián tartott előadásán.
Az egyetemi oktató példaként a bioetanol- és biodízel-előállítás során keletkező melléktermékek hasznosítását említette, melyekből biogázt lehet termelni.
Galbács Zoltán szerint a kisebb léptékű fejlesztések támogatásával, a mezőgazdasági vállalkozások saját igényeit fedező biogáz- és biodízel-előállító technológiák elterjesztésével gazdasági és környezetvédelmi szempontból is hatékonyságnövelést lehetne elérni.
A világon mintegy tízmillió biogáz-fejlesztő működik, ezek túlnyomó többsége a legszegényebb országokban üzemelő viszonylag kis kapacitású, egyszerű berendezés. Hazánkban azonban főként az állattartó nagygazdaságok környezetszennyezésének mérséklésére hoztak létre, főként nyugati technológiával működő erőműveket - mondta a kutató.
A szakember kifejtette, a bioetanol előállítása során a rosszminőségű földön is termelhető növénykultúrákat, a cukor- és keményítőalapú technológiák helyett pedig a cellulózt hasznosító módszereket kellene preferálni.