A Központi Statisztikai Hivatal (KSH) január közepén tette közzé a 2024 harmadik negyedévére vonatkozó adatokat a bruttó átlagkeresetekről megyénként. A grafikonunk jól szemlélteti, hogy az országon belüli különbségek jelentősek:
A vizsgált időszakban a fővárosi bérek átlagosan több százezer forinttal haladták meg a hagyományosan legalacsonyabb fizetéseket kínáló Szabolcs-Szatmár-Bereg vármegyei szintet. A havi átlagbér Budapesten és a megyékben összességében 563 ezer forint volt.
Vármegyék a parlamentben
A magyar választási törvények szerint az Országgyűlés 199 képviselője közül 106-an egyéni választókerületben szereznek mandátumot, így elvileg ezen területek érdekeit is képviselniük kellene a parlamentben – bár ez egyes esetekben vitatható.
A területi átlagfizetéseket látva kíváncsiak voltunk, hogyan viszonyulnak a képviselői alapbérek a lakosság keresetéhez. Számításainkhoz kizárólag a parlament honlapján elérhető nyilvános adatokat használtuk, így a kormányzati pozíciókhoz járó juttatásokat, valamint más forrásokból – például céges érdekeltségekből – származó bevételeket nem vettük figyelembe.
Jelenleg a 106 egyéni választókerületből 104-nek van képviselője. A Budapest 11. választókerületében korábban győztes DK-s Varju László decemberben lemondott (az időközi választást március 23-án tartják), míg a volt államtitkár, és a területet 1998 óta képviselő Potápi Árpád János halála után kiírt időközi választást megnyerő, szintén fideszes Csibi Krisztina még nem tette le az esküt.
Kósa Lajos és a nagy számok
Ha kifejezetten a vármegyéket képviselő politikusok fizetését nézzük, az átlagos tiszteletdíjak így alakultak területenként:
Ahogy a grafikonon is látszik, a legmegdöbbentőbb adat egyértelműen Hajdú-Bihar vármegye képviselőinek kiugróan magas fizetése. Az itt kizárólag fideszes politikusokból álló csapat – amelyben természetesen Kósa Lajos, Debrecen korábbi polgármestere is megtalálható – átlagosan 2,82 millió forintos tiszteletdíjat vehetett fel. A képviselők két fizetési kategóriába estek:
- bruttó 3 004 481 forint: Kósa Lajos, Pósán László, Tiba István
- bruttó 2 651 013 forint: Bodó Sándor, Tasó László, Vitányi István
A másik végletet Komárom-Esztergom vármegye szintén fideszes képviselői jelentették, akik átlagosan havi 2,12 millió forintos tiszteletdíjat kaptak. Közülük a legjobban Erős Gábor keresett, bruttó 2,47 millió forinttal, míg a legkevesebbet Czunyiné Bertalan Judit, aki bruttó 1,76 millió forinthoz jutott ilyen címen – igaz, államtitkári pozíciója valószínűleg bőven kompenzálja ezt.
Egyenlőbbek az egyenlők közt
Bemutattuk a lakosság és a képviselők fizetésének alakulását – de hogyan fest mindez egymás mellett? A térkép árulkodó, ugyanis egyértelműen kiderül, hogy minden egyéni mandátumot szerző képviselő átlagosan biztosan több mint kétszeresét keresi a lakossági átlagfizetésnek:
A legsokkolóbb a tiszteletdíj és az átlagbér közti különbség Szabolcs-Szatmár-Bereg vármegyében volt, a régiót képviselő öt fideszes, és egy KDNP-s politikus ugyanis átlagosan 2,62 millió forintot vihetett haza – Vinnai Győző díjazása pedig elérte a bruttó 3 millió forintot is. Ezzel szemben a lakossági átlag bruttó 465,4 ezer forint volt, azaz az itteni illetőségű Országgyűlésben ülő honatyák több mint öt és félszer többet kerestek ennél.
Fontos tisztázni, hogy a parlamenti képviselők fizetése eleve magasabb szintről indul, mint egy átlagos magyar bér, és ezt törvények határozzák meg. Ez tehát nem az egyének felelőssége – legfeljebb annyiban, hogy megszavazták saját fizetésemelésüket.