„Programozott” leépítés kezdődött a Magyar Postánál, mert az állami cég nem szeretne csoportos létszámleépítést bejelenteni – írja a 24.hu. A portál egyik, eddig ott dolgozott olvasója arról tájékoztatta a lapot, hogy a vállalat teljesítményének csökkenéséhez igazítják az elbocsátásokat, amelyek folyamatosan zajlanak, és számos munkakört érinthetnek.
Az informátor szerint
- kampányszerű, elaprózott elbocsátásokat kezdeményeztek tavaly novembertől 2025. január végéig,
- a létszámcsökkentés területenként néhány embert érint, de összességében egy nagyobb dolgozói állományra terjed ki,
- meghatároztak egy célszámot arról, hogy hány embert kell elküldeni apránként,
- a cég azért így szervezi a leépítést, hogy ne kelljen csoportos létszámleépítést bejelenteni,
- egyfajta „premizálást” vezetettek be arra, hogy ha valakit elküldenek, akkor az állományban maradó dolgozók a fizetése valamekkora hányadát megkapják pluszpénzként, elosztva, persze cserébe az elküldött ember munkáját is el kell végezniük.
A lap megkeresésére a Magyar Posta azt írta, ez év elején nem terveznek elbocsátásokat, valamint fontosnak tartották megjegyezni: a társaság azon dolgozik, hogy az ügyféligényeket maradéktalanul kielégítő szolgáltatásokat nyújtson továbbra is. Emlékeztetnek arra is, Balczó Barnabás elnök-vezérigazgató interjút is adott a Világgazdaságnak, ám – mutat rá a 24.hu – abban nem szerepeltek a programozott leépítésről információk. Sőt, a kis posták megszüntetésével összefüggésben írták, hogy az átalakulás alapvetően nem jár elbocsátással. A Magyar Posta január végén távozó első embere viszont azt elárulta, a létszám az elmúlt két évben mintegy négyezerrel csökkent, és ez lehetőséget adott arra, hogy javítsanak a munkakörülményeken, és növeljék a béreket.
A portál megkeresésére Pfeiffer Tamás, a Postások Független Érdekvédelmi Szövetségének alelnöke megerősítette, a postahivatalok megszüntetésével összefüggésben kezdeményezik a létszámleépítéseket.