Az Országos Kereskedelmi Szövetség (OKSZ) üdvözli a kötelező akciózás július 1-től történő kivezetését – derült ki a szerkesztőségünknek megküldött közleményből.
Mint írták, az infláció leszorításához a kormánnyal együttműködve a kereskedők is igyekeztek hathatósan hozzájárulni, véleményük szerint a fogyasztók a kötelező akciózás kivezetéssel jól járnak, hiszen a kiskereskedők a fogyasztói szokásokhoz, elvárásokhoz még jobban igazodó akciókat tudnak indítani, amelyek tovább erősítik a versenyt.
Hozzátették, a kivezetés után az árcsökkentések nem szűnnek meg, a kiskereskedők azonban más, a fogyasztók számára fontosabb termékkategóriákra tudják a hangsúlyt helyezni. Ahogy arról korábbi cikkünkben is írtunk, a minisztérium szerint legyőzték az inflációt, így már nincs szükség az intézkedésre.
Kozák Tamás, az OKSZ főtitkára az Mfor kérdésére úgy látja, hogy a lakossági fogyasztás valóban lehet a gazdasági növekedés támasza, ennek azonban több makrogazdasági feltétele van. Folytatódjon a reálkeresetek növekedése és a többletjövedelem ne (csak) megtakarításként csapódjon le. Azt is fontosnak tartja a főtitkár, hogy a fogyasztás miatti többletkereslet kielégítésére szolgáló többlet import árualap ne rontsa a külkereskedelmi egyenleget, és a többletbeszerzés minél nagyobb mértékben hazai szállítókhoz kapcsolódjon.
Az is szükséges, hogy a kereskedelem hozzáadott értéke nagyobb arányban járuljon hozzá a GDP-hez, és az ágazat jövedelmezősége is emelkedjen, csak ekkor tudnak elindulni a régebbről halasztott beruházások, fejlesztések. Ha ezek a feltételek teljesülnek, akkor Kozák Tamás szerint nemcsak a háztartások, de a kereskedelmi szakma egésze is jól jár a fogyasztás-növekedés következtében.