3p

Brüsszelhez fordulnak a kormány médiatámogatásai miatt.

A Financial Times cikke szerint több mint egymilliárd eurónyi (mintegy 405 milliárd forintnyi) jogellenes állami támogatásban részesülhettek a magyar kormányhoz közel álló médiacégek 2015 és 2023 között. A Magyar Hang és egy névtelenséget kérő másik médium hétfőn panaszt nyújt be az Európai Bizottsághoz.

A panasz szerint az állami reklámbevételek irányított elosztásával biztosították a kormányzati támogatást élvező újságok, televíziók és online platformok működését, miközben kiszorították a kritikus sajtót. Kai-Uwe Kühn, az Európai Bizottság korábbi versenyügyi tisztviselője, aki gazdasági tanulmányt készített a panasz mellé, úgy fogalmazott: az adatok okozati összefüggést jeleznek az állami támogatások és a médiumok kormánypárti irányultsága között. Kühn szerint a reklámbevételek jelentős emelkedése figyelhető meg azoknál a lapoknál, amelyeket kormányközeli szereplők vásároltak fel és alakítottak át, ez pedig torzítja a médiapiaci versenyt. 

Lukács Csaba, a Magyar Hang lapigazgatója szerint az állami támogatások még nehezebbé teszik a független médiumok működését. „Rágalomhadjáratoknak vagyunk kitéve, beperelnek bennünket” – mondta a brit lapnak.

A Magyar Hang cikkében érzékletesebben is bemutatta a vélelmezett módszert. 2020 őszén a magyar kormány „Minden élet számít” szlogennel hirdette a járvány elleni védekezést, de csak kormánypárti hetilapokban. Bár a tíz hetilap példányszáma nagyjából fele-fele arányban oszlott meg a kormányközeli és a független szereplők között, a kormányzati hirdetések kizárólag a kormányközeli lapokban jelentek meg. 

A Magyar Hang 2023-as kutatásában 500 lapszám 35 ezer oldalát átnézve arra jutott: a négy kormánypárti lapban összesen 1,04 milliárd forintnyi állami hirdetés jelent meg, míg a hat függetlenben egy sem. A Magyar Hang kiadója ezért 2023 októberében panaszt tett a Gazdasági Versenyhivatalnál (GVH) gazdasági erőfölénnyel való visszaélés miatt, de az eljárás megindítását a GVH elutasította. Ezután döntöttek úgy, hogy az Európai Bizottsághoz fordulnak tiltott állami támogatás miatt.

Ha a Bizottság megállapítja a tiltott állami támogatást, a kedvezményezetteknek vissza kell fizetniük az összeget a magyar államkasszába.

Korábban is volt már panasz

Nem ez az első ilyen panasz: 2019-ben más magyar médiacégek is beadvánnyal éltek a Bizottságnál hasonló okokból, az az eljárás még folyamatban van. Oliver Bretz, a panaszosokat támogató Euclid Law ügyvédi iroda képviselője szerint ha más ágazatról lenne szó, a Bizottság nem várakozott volna ilyen sokáig.

A Financial Times megjegyzi, hogy „a jövő évi általános választások komoly tesztet jelentenek majd Orbán számára, akinek pártja, a Fidesz tavaly először szorult az ellenzék mögé a közvélemény-kutatásokban”.

Az Európai Bizottság szóvivője közölte, hogy nincs különösebb kommentárjuk az új beadványhoz. A magyar kormány nem válaszolt a Financial Times megkeresésére.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!