8p

Megváltó vagy „csak” leváltó lehet Magyar Péter? Kihúzza az Orbán-kormány 2026-ig?
Meddig marad szankciós listán Rogán Antal? Mi lesz a régi ellenzékkel?
Online Klasszis Klub élőben Kéri Lászlóval!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is a politológustól!

2025. január 23. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Érdekes időzítésnek tartja a korrupciós ügyek feltárására létrehozott Integritás Hatóság elnöke, Biró Ferenc, hogy pont azután vádolta meg a Központi Nyomozó Főügyészség hűtlen kezeléssel és hivatali visszaéléssel, hogy a Nemzeti Kommunikációs Hivatal tevékenységével kapcsolatban eljárást indítottak. Azon állami szerv ellen, amely csak az elmúlt két évben óriási pénzekkel, összesen közel 190 milliárd forinttal támogatott nemcsak hazai sport világversenyeket, hanem például az EU-s elnökséget és az augusztus 20-ai ünnepségeket.

Csütörtök reggel robbant a bomba. A Központi Nyomozó Főügyészség (KNYF) 8 óra 45 perckor jelentette meg honlapján azt a közleményt, miszerint

„egy folyamatban lévő nyomozásában a mai napon összehangolt eljárási cselekményeket hajt végre. A nyomozó főügyészségen bejelentésre indult büntetőeljárásban jelenleg több helyszínen – köztük az Integritás Hatóságnál – zajlanak eljárási cselekmények.”

Bár a közlemény végén azt helyezték kilátásba, hogy az ügyről részletesebb tájékoztatást az elsődleges nyomozati cselekmények elvégzését követően, várhatóan még csütörtökön adnak, a Magyar Nemzet alig valamivel több mint egy óra múltán máris előállt azzal, hogy értesülései szerint a hatóság vezetője (ők nem nevesítették, de mi megtesszük: Biró Ferenc Pál) magánéleti célokra használta a szervezet pénzügyi forrásait.

Persze a kormánypárti lap jólértesültsége cseppet sem volt meglepő, ebből már lehetett sejteni, mi fog történni. S mit tesz Isten, az ígéretét megtartó KNYF a csütörtök este 18 óra 25 perckor kiadott újabb közleményében azt kürtölte világgá, hogy

„bejelentés alapján folyamatban lévő nyomozásban jelentős értékre elkövetett hűtlen kezelés és hivatali visszaélés miatt gyanúsítottként hallgatták ki az Integritás Hatóság elnökét. A kihallgatott gyanúsított szabadlábon védekezik”.

A részletekből kiderült, hogy a vonatkozó jogszabály alapján az Integritás Hatóság (IH) központi költségvetési szerv, amelynek elnökét a miniszterrel azonos juttatások illetik meg. Ennek megfelelően – egyebek mellett – egy hivatali gépkocsi személyes használatára jogosult. Az Integritás Hatóság az elnök gépjárműhasználatára egy felső kategóriás gépkocsit bérelt. A KNYF megalapozott gyanúja szerint a hatóság elnöke emellett egy másik gépjárművet is béreltetett az Integritás Hatóság vagyonának terhére. A szintén felsőkategóriás autót többnyire az elnök – hatósággal munkaviszonyban nem álló, így gépjárműhasználatra sem jogosult – felesége magáncélokra használta. A megkötött szerződés szerint ezen másik bérelt személygépkocsi havi bérleti díja kezdetben 475 285 forint plusz áfa volt, amely összeg később emelkedett. Az Integritás Hatóság elnöke a vagyonkezelési szabályt megszegve közel 14 millió forint vagyoni hátrányt okozott az Integritás Hatóságnak – állította a Főügyészség, még azt is Biró terhére írva, hogy – a hivatali helyzetével visszaélve – annak érdekében, hogy az igazgatóság másik két tagját (akik szintén pályázat útján választott és a köztársasági elnök által kinevezett elnökhelyettesek) törvényes jogaik gyakorlásából kizárja, bizonyos jogkörüket a jogszabályokkal ellentétesen korlátozta, egyidejűleg közhatalmi jogosítványait önhatalmúlag gyakorolta.

A vádak olvastán a kívülálló a NER újabb botrányát könyvelte el. Mégis csak hogy van az, hogy annak az állami szervnek a vezetője követ el hűtlen kezelést és él vissza a hivatalával, melynek fő feladata a korrupció feltárása? Statútuma szerint:

„A Hatóság minden olyan esetben fellép, ahol álláspontja szerint valamely, az európai uniós források felhasználása vagy annak ellenőrzése körében feladat- és hatáskörrel rendelkező szervezet, ideértve a szerződéskötőt is, nem tette meg a szükséges lépéseket olyan csalás, összeférhetetlenség, korrupció és egyéb jogsértés vagy szabálytalanság megelőzésére, felderítésére és kijavítására, amely érinti az európai uniós költségvetéssel való hatékony és eredményes pénzgazdálkodását vagy az Európai Unió pénzügyi érdekeinek védelmét, vagy ennek komoly kockázata felmerül.”

Ám jött az újabb csavar. Biró kommunikációs igazgatója csütörtök este 8 után pár perccel küldött egy email-t, amely egy péntek reggel 8 órai, a megvádolt elnök által tartandó sajtótájékoztatóra invitált az újságírókat. Amelyen aztán a megvádolt vezető egyebek mellett kijelentette:

„Az időzítés is érdekes. A Nemzeti Kommunikációs Hivatal tevékenységével kapcsolatban múlt héten indítottak eljárást.”

S itt kezd még érdekesebbé válni az ügy. A 2014 óta működő Nemzeti Kommunikációs Hivatal (NKOH) ugyanis a Miniszterelnöki Kabinetirodát vezető miniszter irányítása alatt álló intézmény. Vagyis azon Rogán Antalé alatt, akinek tevékenységét a tavaly februárban üstökösszerűen felbukkant Magyar Péter folyamatosan bírálja, s a napokban azzal került Rogán a címlapokra, hogy az Egyesült Államok leköszönő adminisztrációja szankciós listára tette.

Azt Biró nem árulta el – és utalást sem tett –, hogy mit vizsgál az IH. Mindenesetre aki felmegy az NKOH honlapjára, az a nyilvánosságra hozott közérdekű adatokból azt látja, hogy bődületes pénzek folynak át a hivatalon. 44 projektben összesen közel 190 milliárd forintnyi megbízást osztott tovább az NKOH. Jórészt kiemelkedő nemzetközi sportesemények megrendezésére, közülük a legtöbb, 50 milliárd a 2023-as atlétikai világbajnokságra ment el. De másra is. A második legnagyobb, két menetben adott 33 milliárdos tétel a magyar uniós elnökségre fordítódott, míg a tavalyelőtti és a tavalyi augusztus 20-ai ünnepségekre az NKOH összesen több mint 26 milliárdot költött.

Íme a részletek:

A korábbi évek mérlegét a G7 vonta meg. Eszerint 2015 és 2023 között összesen 1360 milliárd forint értékben kötöttek szerződést keretmegállapodások alapján az állami szereplők kommunikációs és rendezvényszervezési feladataira. Az összeg jelentős részét az úgynevezett plakátkampányok teszik ki, ez a kormánypropaganda leegyszerűsített megnevezése: a nagy kék plakátokról, televíziós, rádiós ás online hirdetésekről van szó, amelyek a kormány üzenetét közvetítik. Novemberben írtuk meg, hogy újabb plakátkampány indult a gazdaság helyzetéről szóló nemzeti konzultációt kísérve. Ennek apropóján néztük meg, hogy a közpénzből fizetett kampányok mennyi pénzt vittek el 9 és fél év alatt, az összeg meghaladta a 200 milliárd forintot. A plakátkampányokkal gyakorlatilag egybeforrt Balásy Gyula vállalkozó neve, az ő cégei kapják meg a NKOH-n keresztül a százmilliárdos megrendeléseket. Tavaly április elején indítottak nyomozást Balásy cégeinek egyes szerződései miatt, miután a Szabad Európa belső dokumentumokra hivatkozva arról írt, hogy a kommunikációs szerződések némelyike túlárazottnak tűnik, az óraszámokkal és a darabszámokkal is trükközhettek.

A tavaly augusztusban frissített adatok szerint a Nemzeti Kommunikációs Hivatalnál betöltött álláshelyek száma 67 fő (aktív állományban 63 fő). Ők együttesen havonta csaknem bruttó 60 millió forintban részesülnek, ami fejenként közel 900 ezer forintra jön ki. Ám ebből a szervezet 16 vezetője együttesen 24,2 milliót kap, ami 1,5 milliós fejenkénti összeget jelent. S még erre jönnek rá az egyéb személyi juttatások.

Péntek reggel arra az újságírói kérdésre, hogy lát-e összefüggést a kommunikációs hivatal vizsgálata és az ügyészségi vizsgálat között, Biró azt válaszolta, vannak könnyen összeköthető pontok, de ezt az inszinuációt itt nem szeretné megtenni.

Mindenesetre a Magyar Nemzet nem volt ilyen gáláns. A sajtótájékoztató előtt egy órával osztotta meg azt az újabb értesülését, miszerint „az Integritás Hatóság vezetője a szervezet pénzén a budapesti agglomerációban, hatalmas területen elhelyezkedő ingatlana köré több száz méteres kerítést is építtetett. A pénzszórás ezzel azonban nem ért véget, mivel a hivatal működésére rálátó informátorunk szerint a telken fekvő luxusvillán átalakítások és fejlesztések is zajlottak, szintén az Integritás Hatóság pénzén”.

Mfor-vélemény:

Bárkinek is van igaza, bennünk, kívülállókban csak növekedhet a keserűség a hatalomgyakorlás milyenségét illetően. Miközben azt is szomorúan konstatálhatjuk, hogy ismét messzebb kerültünk az Európai Unió – jogállamisági aggályok, a korrupció magas foka miatt – zárolt mintegy 20 milliárd eurós forrásától.

(Csabai Károly szerzői oldala itt érhető el.)

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!