A magánéletük részleteire is rákérdez az az adatlap, amelyet a gyermekvédelemben, például a gyermekotthonokban dolgozóknak, de a nevelőszülőknek is ki kell tölteniük. Kérdés, hogy mennyire hatékonyan szűr majd az új rendszer – teszi fel a kérdést a Szabad Európa. A választások másnapján elfogadott gyermekvédelmi törvénycsomag azonban nemcsak a büntetéseken szigorít, de utánamegy a dolgozók magánéletének is, ha kell, szó szerint a hálószobáig. Két nappal később már a gyermekotthonok felé is jelezték, hogy szinte azonnal elindul az ellenőrzés a gyakorlatban.
Az elfogadott változtatások alapján a jogszabály kiegészült a „kifogástalan életvitel ellenőrzése során kezelt személyes és bűnügyi adatok” résszel. Ebben nemcsak a gyermekvédelemben dolgozó összes személyes adatát kell megadni, hanem a közös háztartásban élőkét is. Velük kapcsolatban a hatóságok kíváncsiak a kapcsolat jellegére és arra is, hogy mióta élnek együtt. A gyermekvédelmi dolgozók jelenlegi és korábbi fizetése is a kitöltendő adatok között szerepel.
A Társaság a Szabadságjogokért (TASZ) szerint az Nemzeti Védelmi Szolgálat (NVSZ) rendőri szervként nem alkalmas arra, hogy ellenőrizze a gyermekvédelemben dolgozók munkaköri kötelezettségeinek teljesítését. Tartani lehet tőle, hogy a szigor és az esetleges következmények miatt sokan elhagyják a gyermekvédelmi ágazatot, ahol eddig is nagy volt a munkaerőhiány.
A törvény életbelépése után 180 napig van lehetőség panasszal élni az Alkotmánybíróság felé, Remport Ádám, a TASZ magánszféraprogramjának szakértője szerint, akkor is, ha az NVSZ még semmilyen intézkedést sem tett, ugyanis az új szabály önmagában, azzal is sérti a magánélethez való jogot, hogy megteremti ennek lehetőségét.