4p

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Az Erasmus-utazás célja az interkulturális kompetenciák fejlesztése volt. Meglátogattak egy zsinagógát és a magyar rendőrség tagjait is. A csoportképből hatalmas botrány lett.

A szász rendőrség vizsgálatot indított a saját hallgatói ellen, akik egy budapesti tanulmányi úton szélsőjobboldali „White-Power” kézjelzést mutattak. A szász rendőrakadémia hallgatói közül 13-an mutatták a jelet – számolt be a német Bild

A nagy port kavart fotó egy WhatsApp-csoportba került fel, Budapesten, a Néprajzi Múzeum épületénél készült. Ezen a hallgatók farmerben és pólóban állva pózolnak, 17 résztvevőből 13-an mutatják a jobboldali körökben használatos kézjelzést:

Félreérthetetlen kézjelzéssel pózoltak a rendőrtanoncok Budapesten
Félreérthetetlen kézjelzéssel pózoltak a rendőrtanoncok Budapesten
Fotó: WhatsApp / Bild

A „White-Power” kézjelzés egy szélsőjobboldali szimbólum, az ujjak W és P formát alkotnak, az angol kifejezés kezdőbetűire utalva. Eredetileg rasszista csoportok népszerűsítették, és a fehér felsőbbrendűséget hirdető szélsőségesek használják.

Az október 20. és 25. között zajló Erasmus-tanulmányi út részben a rendőrakadémia hallgatóinak hozzájárulásával, részben uniós források támogatásával jött létre, célja – ironikus módon – éppen az interkulturális kompetenciák fejlesztése volt. A program részeként zsinagógalátogatást is szerveztek, illetve a résztvevők magyar rendőrökkel is találkoztak.  

A Szövetségi Alkotmányvédelmi Hivatal (BfV) a Bildnek azt írta: „A kézmozdulat az alkotmányvédelem számára a szélsőjobboldaliak által használt jelzésként ismert.”

Az alkotmányvédelmi hivatal szerint a kézmozdulat 2019 óta biztosan „komolyan veendő üzenetnek” számít, ekkor a christchurchi terrortámadás elkövetője, Brenton Tarrant használta a bíróság előtt. A szélsőjobboldali tömeggyilkos két új-zélandi mecsetben 51 ember életét oltotta ki és 50 embert megsebesített.

A rendőrakadémia rektorhelyettese, Holger Löwe szerint a képen látott gesztusok miatt komoly vádak merülhetnek fel, ugyanakkor a kézjel más értelmezése is lehetséges, mivel a csoport a 30. évfolyamhoz tartozik, és a három ujj és a kör akár a 30-as számra is utalhat. A Bild minden, a képen látható személytől nyilatkozatot kért, ezt azonban a szász rendőrség „a szolgálati felelősségből fakadó, a tisztek iránti gondoskodási kötelezettségre” hivatkozva elutasította.

Valentin Lippmann, a Zöldek belügyi szóvivője szigorú fellépést sürgetett arra hivatkozva, hogy rasszista gesztusoknak nincs helyük az állami szolgálatban. 

Neonáci kapcsolatok a német rendőrségben 

A német rendőrséget idén több szélsőjobboldali botrány is megrázta, legutóbb Thüringiában. A Gera városában működő ügyészség májusban indított nyomozást hat thüringiai rendőr ellen, mivel a gyanú szerint szolgálati titkokat adtak át a „Knockout 51” nevű neonáci csoportnak. Az MDR arról írt, hogy 

a rendőrök információkat szivárogtattak ki a csoport tagjainak, egyebek mellett közelgő letartóztatásokról és nyomozásokról. A vádirat szerint a csoport egyik tagja a rendőrségen készíthetett fotókat rendőrségi aktákról, amelyeket aztán a neonáci körökben terjesztettek.

A türingiai tartományi felsőfokú bíróság előtt zajló perben a Knockout 51 csoport tagjait bűnszervezet létrehozásával, veszélyes testi sértéssel és fegyverjogi törvénysértésekkel vádolják. Ebben a perben derült ki, hogy a csoporthoz fűződő kapcsolatok a rendőrségig is elértek. Az ügyészség és a bíróság részletes bizonyítékokat, köztük lehallgatási anyagokat, chatüzeneteket és más üzenetváltásokat ismertetett, amelyek alátámasztják, hogy a csoportot a rendőrség soraiból is segítették. 

A „Jung und stark” és a „Deutsche Jugend voran” szélsőjobboldali csoportok esete is alátámasztja, hogy az extrém nézetek fiatalokat is megfertőzhetnek. A 16 és 23 év közötti tagokhoz köthető, szeptemberben és októberben elkövetett erőszakos cselekmények miatt a német rendőrség novemberben 160 főt megmozgató razziát tartott Berlinben és Brandenburgban: tíz helyszínen tartottak házkutatást, fegyveralkatrészeket, gázpisztolyokat, lopott tárgyakat, valamint kommunikációs eszközöket foglaltak le. 

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!