A Nemzetközi Valutaalap (IMF) Kormányzótanácsában minden tagországot egy kormányzó képvisel, Magyarország esetében ezt a tisztséget hagyományosan a jegybankelnök tölti be.
A Magyar Közlönyben megjelent kormányhatározat szerint március 4-i hatállyal Orbán Viktor miniszterelnök felmentette Matolcsy Györgyöt, a Magyar Nemzeti Bank korábbi elnökét, valamint Varga Mihályt a helyettesi pozícióból.
Az új jegybankelnök, egyben az IMF-nél új kormányzó Varga Mihály lett, akit a nemzetgazdasági miniszter, Nagy Márton helyettesíthet. A változásról Szijjártó Péter külügyminiszternek kell tájékoztatnia az IMF-et.
A tisztségváltás mellett Matolcsy számára nagyobb fejfájást okozhat, hogy az új vezetés és az Állami Számvevőszék vizsgálni kezdte a jegybanki alapítványok működését. A Pallas-alapítványokba korábban bevitt 226 milliárd forint, illetve a Neumann János Egyetemet fenntartó alapítvány 127 milliárdja is eltűnt, legalábbis a nyilvános adatok szerint. Az ÁSZ feljelentése alapján a rendőrség hűtlen kezelés gyanúja miatt nyomoz.
Mi zajlott itt évekig a Magyar Nemzeti Bank (MNB) alapítványainál és cégeinél, amelyek átláthatatlan és kontroll nélküli működésére a független sajtó után az Állami Számvevőszék jelentései újra rávilágítottak? Hova lett 500 milliárd forint közpénz? A Klasszis Podcast vendége Zeisler Judit, a Transparency International Magyarország szakpolitikai vezetője volt: