Kedden derült ki, hogy az Országgyűlés 174 igennel megszavazta, így valóban betiltják az energiaitalok értékesítését Magyarországon a 18 éven aluliak számára, várhatóan június elején élesedhet majd az új szabályozás. A magyar kormány ezen lépésével egyáltalán nincsen egyedül a világban, mind Európán kívül, mind a kontinensen akadnak példák hasonló korlátozásokra.
Litvánia
Litvánia 2014-ben elsőként tiltotta be Európában az energiaitalok 18 év alattiaknak történő értékesítését, a jogszabály minden olyan italra vonatkozik, amely literenként több mint 150 mg koffeint tartalmaz.
Érdekesség, hogy Litvániában a fogyasztási szokások nem igazán igazolták a tiltás bevezetését, a parlamenti szavazást megelőzően a Vilniusi Egyetem felmérést készített az ország koffeinfogyasztásáról, amelynek eredményéből kiderült, hogy az országban a kávé, a csokoládé és a tea számítottak a leginkább fogyasztott koffeintartalmú termékek. A lakosság mindössze 10 százaléka fogyasztott legalább havonta egyszer energiaitalokat, ráadásul más uniós országokkal összehasonlítva az energiaitalokat fogyasztó 18 éven aluliak aránya alacsonyabb volt a mérések szerint.
Fotó: Depositphotos
Lettország
Lettország 2016-ban követte Litvániát. A tilalom azokat az energiaitalokat érinti, amelyek nagy mennyiségű koffeint vagy serkentő anyagokat, azaz például taurint vagy guaranát tartalmaznak. A boltoknak életkor-ellenőrzést kell végezniük, és figyelmeztető táblákat kell kihelyezniük, amelyek a fogyasztás káros hatását taglalják, köztük a terhes nőket érintő veszélyeket is ismertetve.
Lengyelország
Magyarország a Visegrádi Négyeken belül sincsen egyedül ezzel a tiltással, ugyanis Lengyelországban 2024. január 1-től lépett életbe a vonatkozó szabályozás. Ennek értelmében az olyan energiaitalok, amelyek több mint 150 mg koffeint vagy taurint tartalmaznak, csak személyi igazolvánnyal vásárolhatók. A jogszabály emellett teljes körű értékesítési tilalmat vezetett be az iskolák és más oktatási intézmények területén lévő üzletekben és automatákban is, így ezekben senki sem vásárolhat energiaitalokat.
Csehország
A szintén V4-es Csehország valamennyivel enyhébb szabályozással lépett fel az energiaitalok ellen, ugyanis a 2024 végén meghozott intézkedés az energiaitalok árusítását a 15 év alattiaknak tiltotta meg, valamint az iskolákból is kitiltotta azokat. A szokásosnál enyhébb korlátozás annak eredménye, hogy a cseh parlament rendkívül megosztott a kérdésben, és a vonatkozó törvény csak így kapta meg a szükséges támogatást. A Balkan Insight szerint ugyanakkor az országban továbbra is megvan a törekvés arra, hogy elérjék, hogy 18 éven aluliak ne vásárolhassanak a termékekből, ehhez azonban további lobbizásra lesz szükség.
Románia
A román parlament 2024 februárjában fogadta el azt a törvényjavaslatot, amely megtiltotta az energiaitalok kiskorúaknak történő árusítását. A törvény nem tartalmaz mennyiségi korlátozást, hanem így szól: „tilos olyan energiaitalok árusítása, amelyek különböző szénhidrát-, vitamin- és ásványianyag-kombinációkat tartalmaznak, valamint két vagy több olyan összetevőt, mint például koffein, taurin, karnitin, guarana, glükuronolakton és egyéb, a központi idegrendszert stimuláló vegyületek”.
A románok a tiltással kifejezetten szigorúak voltak, hiszen amellett, hogy az iskolákból és az egészségügyi intézményekből is kitiltották azok árusítását, az is törvénysértő, hogyha valaki ingyen átad energiaitalokat kiskorúaknak.
Európán kívül
2025 januárjától Kazahsztán nemcsak a 18, hanem a 21 év alattiak számára is megtiltotta az energiaitalok értékesítését. Törökország 2017 óta tiltja az energiaitalok árusítását kiskorúaknak, ez egy átfogó egészségügyi intézkedéssorozat része volt, amely a magas koffeinfogyasztás kockázataira hívta fel a figyelmet.
Ezenkívül több országban is vannak részleges tiltások érvényben, Ausztráliában, Új-Zélandon, Kanadában, az Egyesült Arab Emírségekben, Indiában és Dél-Afrikában is.