Interjút adott a Népszavának Pogátsa Zoltán közgazdász. A beszélgetés központi témája az Európai Unió volt, annak szerepe Orbán Viktor politikájában, az abból való kilépés lehetőségének hatása és valószínűsége. Pogátsa úgy gondolja, Orbán nem lépteti ki az országot az unióból, mert számára is előnyös, ha tagok maradunk.
Ha nem lennénk az unió tagjai, akkor a kínaiak sem igyekeznének Magyarországon befektetni, hiszen épp azért jönnek ide, mert így megkerülhetőek az európai importvámok. De továbbmegyek: a német autógyártók is azért jöttek, mert azon kívül, hogy nálunk olcsó a munkaerő, tőlünk vámok és kvóták nélkül lehet reexportálni az unió egészébe, lassító határellenőrzés nélkül.
Hozzátette: ha Orbán kiléptetné az országot az unióból, akkor az ő személyes presztízse visszasüllyedne az Észak-Macedón miniszterelnök befolyásának szintjére.Márpedig ki tudja ma megmondani internetes keresés nélkül, hogy ki a macedón miniszterelnök?
Fotó: Facebook
Arra a kérdésre, hogy mit tenne Orbán Viktor, ha Trump nekiszegezné a kérdést, hogy mikor lép ki az unióból, azt mondja: „Elvileg elképzelhető lenne, hogy Magyarország nagyon távoli csatolt államává válna az Egyesült Államoknak, mint Puerto Rico”.
Pogátsa Zoltán egyébként nemrégiben a Klasszis Klub vendége volt, a vele készült egyórás beszélgetést itt nézheti meg:
Pogátsa úgy véli, Ukrajna EU-s csatlakozására a közeljövőben nincs esély: senki nem gondolkodik ma abban, hogy egy háborús ország csatlakozzon az európai közösséghez.
Én például a világot járva sem találkoztam még életemben »nemet váltó« óvodással, miközben itthon a Fidesz világának egyik központi témája volt. Amit azért elég nehéz értelmezni. Ahogy nehéz értelmezni közgazdaságilag egy háború dúlta ország európai csatlakozását is. Az előbbiekkel kapcsolatos állítások legfeljebb blöffnek tekinthetők.
A közgazdász szerint az egymillió új munkahely modellje kifújt, nincs tovább. Továbblépni az intenzív gazdaságpolitikai eszközökkel lehetne, ha magasabb hozzáadott értékű munkahelyeken dolgoznának a magyarok. De ehhez szükség lenne a humántőke fejlesztésére: színvonalas oktatásra, egészségügyre, infrastruktúra fejlesztésre, amit valamilyen rejtélyes okból Orbán amióta kormányon van nem akar csinálni. Az intenzív fejlődéshez gyakorlatilag teljes fordulatra lenne szükség, ami aligha várható, pedig anélkül nem fog menni.
Trump vámháborújának világgazdasági következményével kapcsolatban Pogátsa kijelentette: „Szerintem középtávon be fog bizonyosodni, hogy a sarc rendszere nem fog tudni működni”. Azal kapcsolatban, hogy lehet-e ennek vége világválság vagy világháború, azt mondta, hogy ez már több, mint vámháború.
„Az amerikai vezérkar ellenségként kezeli a kínaiakat, már a hivatalos dokumentumaikban is. Így viselkedik Trump Kínába frissen kinevezett nagykövete is. A háborús uszítás Kína ellen már megkezdődött, terjed, s a válasz nyilván nem maradhat el. Eljutottunk oda, hogy a nagyhatalmak kölcsönösen rosszhiszeműséget feltételeznek egymásról. Ez pedig a hadviselés kezdete. Innen nehéz lesz visszajönni” – véli a közgazdász.