3p

Mi a legnagyobb probléma a hazai felsőoktatásban?
És a gazdaságban? Mennyit ér egy magyar egyetemi diploma?
Online Klasszis Klub élőben Ádám Zoltánnal, a Corvinusról elbocsátott egyetemi oktatóval

Vegyen részt és kérdezzen Ön is a közgazdásztól!

2024. október 9. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

A Republikon Intézet tanulmánya szerint.

Darabszámra nagyjából ugyanannyi szavazója volt a kormánypártnak, mint öt éve, azonban a részvétel jelentősen magasabb volt, emiatt a párt visszaesése is magasabb 34 tóparti településen, mint országos szinten - állapította meg a Republikon Intézet az idei EP-választásokat elemezve. Továbbra is a Fidesz a Balaton-parti települések legnagyobb pártja, azonban míg országosan a gyengébb eredmény mellett is növelni tudták a szavazóik számát, addig a tóparton minimálisan csökkent a kapott szavazataik száma. A kormánypártok országosan 44,82 százalékos eredményt értek el az európai parlamenti választáson. A Balaton-parti településeken a Fidesz átlagosan a szavazatok 44,17 százalékát szerezte meg - állapította meg az intézet.

A Tisza Párt egyedül annyi szavazatot szerzett a Balaton partján, mint a 2022-ben összefogó hat párt együtt az előző EP-választáson, az összefogás pártjai a szavazóik majdnem kétharmadát elvesztették
A Tisza Párt egyedül annyi szavazatot szerzett a Balaton partján, mint a 2022-ben összefogó hat párt együtt az előző EP-választáson, az összefogás pártjai a szavazóik majdnem kétharmadát elvesztették
Fotó: Mfor/Mester Nándor

Néhány pozitív vagy negatív irányba kiugró eredményt leszámítva a Fidesz minden településen a 40 és 50 százalék közötti sávban teljesített. Valamivel az országos eredménye felett teljesített viszont a Tisza Párt, amely átlagosan 31,47 százalékot ért el a partmenti városokban és községekben. Ez majdnem 2 százalékponttal jobb az országosan elért eredményüknél. 

A Fidesz Balatonrendes kivételével minden településen veszített relatív támogatottságából. Míg országosan az idei EP választáson 7,74 százalékponttal ért el rosszabb eredményt, mint 2019-ben, addig a 43 vizsgált településből 34-en ennél jobban csökkent a támogatottsága. Ezekből 29-en ráadásul több mint 10 százalékpontot veszített az öt évvel korábbi eredményeihez képest, visszaesése tehát nagy.

Azt azonban fontos kiemelni, hogy ez a veszteség elsősorban nem a szavazók Fidesztől való elpártolásából következik. A Balaton-menti településeken a kormánypártok EP-listájára 2019-ben 31 739, míg 2024-ben 30 904 választópolgár szavazott. Ez tehát 5 év alatt mindössze 835 elvesztett szavazat, ami a 2019-ben leadott Fidesz-voksok mindössze 2,5 százaléka. Az összes leadott szavazat viszont körülbelül 12 500-zal nőtt, ami nagyjából 21 százalékos növekedés 2019-hez képest.  

A 43 vizsgált településből az idei EP választások során 28 olyan volt, ahol a részvétel legalább 5 százalékponttal meghaladta az országos részvételt (59,46 százalék), ebből pedig 16 település legalább 10 százalékponttal múlta felül ezt. Hozzá kell tenni, hogy ezen települések nagyrésze kisebb község, a nagyobb partmenti városokban (Siófok, Keszthely, Balatonfüred) a megjelentek aránya az országos szint körül mozgott. Mindössze 4 olyan település volt, ahol a választópolgárok arányaiban kevesebben mentek el szavazni, mint országosan, de egyik esetében sem volt elmaradásuk 2 százalékpontnál nagyobb - emelte ki a tanulmány.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!