Azt már eddig is tudtuk, hogy Orbán Balázs igen érdekes körülmények között készülhet doktori fokozatot szerezni az ELTE jogi karán, és leginkább Rácz András Oroszország-szakértő nyomozása folytán azt is sejthetjük, hogy az eljárás egyik fontos dokumentumát, a tézisfüzetet nem Orbán, hanem egy beosztottja írta.
Rácz András legújabb Facebook-bejegyzésében újabb érdekességeket talált ebben a bizonyos tézisfüzetben. Rácz szerint az ebben bemutatott egyik, bizonyítandó hipotézis nagyon hasonló ahhoz, amit Orbán korábban, Árpási Botonddal közös cikkében már korábban bizonyított, és az ehhez kapcsolódó esettanulmányok is részben átedést mutatnak ezzel a cikkel.
A kérdés nem az elemzés szakmaisága – ezt majd az alkotmányjogászok eldöntik.
A kérdés az, hogy ha az egyik hipotézis, valamint az öt esettanulmányból kettő – a Bundesrat és az Szenátus – Árpási Botond Gergely és Orbán Balázs 2023-as közös munkájának eredménye, akkor a tézisfüzet vajon miért nem hivatkozik erre a közös munkára?
Könnyen belátható, hogy a disszertáció egyik hipotézise és a tudományos eredményeinek egy része KÖZÖS munka eredménye, akkor definíció szerint ez a rész nem lehet Orbán Balázs ÖNÁLLÓ kutatása. Ezt egyébként onnan is lehet tudni, hogy Orbán Balázs önállóan soha nem publikált a szabad és kötött mandátum nemzetközi elemzésével foglalkozó cikket, csak ezt az egy, Árpásival közös írást"
- írja Rácz, aki kiemeli:
„A tézisfüzet alapján azonban most úgy tűnik, mintha az egész kutatás Orbán Balázs önálló munkája lenne. Árpási részleges társ-szerzőségéről, tudományos közreműködéséről említés sem esik. Egyszerűen fogalmazva: brutálisan hiányzik bármiféle utalás Árpási tudományos közreműködésére.”
Márpedig ez sérti a hivatozások egyik legelemibb szabályát, azaz hogy mással közös gondolatot nem lehet sajátként feltüntetni.
„Elég furcsa (és elszomorító) ilyen elemi hibát doktori szinten látni”
- zárja sorait Rácz.
Kusza és inkozisztens
Csire Balázs ügyvéd pedig magát a PhD dolgozatot vehette kézbe, igaz nem túl sok időre – az egyetemi titkárságvezető ugyanis mindössze 60 percet adott neki, hogy elolvashassa a 200 oldalnál is hosszabb munkát.
E rövid idő alapján Csire csak benyomásokat tudott közölni a dolgozatról, amelyeket Facebook-bejegyzésében közölt.
„Egy dolog bizonyos. A dolgozat kusza, kidolgozatlan, inkonzisztens, koncepciója hibás de legalábbis értelmetlen, következtetései alátámasztatlanok és ellentmondásosak, de legalábbis könnyen cáfolhatóak, leginkább egy szósalátára emlékeztet az egész ami első látásra tudományos nyelvezetűre hangszerelt de valójában teljesen értelmetlen”
- írta összegzésképpen az ügyvéd, aki ettől függetlenül nem kétli, hogy Orbán Balázs meg fogja kapni a PhD fokozatot, és ez nem számára, hanem az intézmény számára lesz elsősorban kínos.