3p

Az elmúlt 15 évben Magyarországon a munkaerő termelékenysége csupán körülbelül éves 1 százalékkal nőtt, ami borzasztóan kevés. A befektetési szakember részltezi is, mi okozhatja ezt. 

Az elmúlt másfél évtizedben Magyarországon a munkaerő termelékenysége csupán körülbelül éves 1 százalékkal nőtt, ami borzasztóan kevés - jelenti ki Zsiday Viktor, a Hold Alapkezelő, Citadella Származtatott Befektetési Alap portfóliókezelője blogján. Azt is kifejti, mi okozza ezt az alacsony ütemet.

A befektési szakértő szerint valószínűleg számos tényező, de ha csak egyet, a legfontosabbat kellene kiemelnie, akkor a verseny hiányát jelölné meg.

Mit ért ez alatt?

  1. A magyar kormányzat számtalan módon, és jellemzően nehezen kiszámíthatóan, ad-hoc jelleggel avatkozik be a piacba, ami rendkívüli megnehezíti a normális működést (egy nap alatt változó, időnként visszamenőleges, vagy azonnal bevezetendő szabályozások, különadók, stb.).
  2. Ehhez járul, hogy a hazai intézményrendszer függetlensége és gyorsasága is gyakran megkérdőjelezhető. Független, szakszerűen és gyorsan működő intézmények nélkül nincs jól működő piacgazdaság.
  3. Bizonyos szektorokban csak néhány, jellemzően államközeli szereplő van, ide betörni szinte lehetetlen.
  4. Más szektorokban a kormányzat egyes szereplőket támogat, másokat büntet, jellemzően a szocializmus logikájához hasonlóan a hatékonyabbaktól elvéve és a kevésbé versenyképesek felé átcsoportosítva.
  5. A gazdaság szereplői számára az EU-s és állami források megszerzésére optimalizálás gyakran jóval jövedelmezőbb, mint a piaci versenyben helytállni, ez nyilván torzítja számukra az ösztönzőket: ha pályázatírásban, lobbizásban, neadjisten korrupcióban kell jónak lenni, akkor nem a piaci működésre fogok koncentrálni. Ez egyfajta „resource-curse”.
  6. A gazdaságpolitika bizonyos elemei is a hatékonyság növelése helyett a gyengén működő szereplők kisegítésére irányulnak, ezek kiváló példája a forint állandó leértékelgetése, ami rövid távon segít az exportőrökön, de hosszútávon káros.

Zsiday szerint a kérdés az, hogy a fenti tényezőkben lesz-e, várható-e változás a következő években. Amennyiben nem, akkor 5-10 éves távon a múltbeli 1 százalékos termelékenység-növekedésnél több nem elvárható, és nem is realisztikus. 1-2 éves távon természetesen fel lehet pörgetni a gazdaságot, akár még az áhított 3-6 százalékos sávba is, de hosszabb távon ebben a struktúrában szinte lehetetlen.

Amíg a fenti problémákat nem kezeljük, és nem lesz valódi piaci verseny Magyarországon, addig nem hogy Ausztriát, de Lengyelországot sem fogjuk utolérni.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!